Skolankowska Wola: otwarto Izbę Pamięci biskupa Chrapka
17 lipca 2010 | 14:52 | rm Ⓒ Ⓟ
W starym rodzinnym domu biskupa Jana Chrapka w Skolankowskiej Woli została otwarta 17 lipca poświęcona mu Izba Pamięci. Przechowywane są w niej pamiątki po tragicznie zmarłym w 2001 roku ordynariuszu radomskim. Poświęcenia Izby Pamięci dokonał bp radomski Henryk Tomasik.
Izba Pamięci to inicjatywa ks. Czesława Wali, kustosza sanktuarium maryjnego w Kałkowie. Pamiątki udało się zabrać rodzinie i najbliższym. Kazimierz Chrapek powiedział, że inicjatorzy dzieła są otwarci na przyjmowanie kolejnych pamiątek związanych z życiem i działalnością duszpasterską biskupa Jana. Obecnie z Izbie Pamięci znajduje się m.in. zbiór fotografii rodzinnych i osobistych, w tym również przodków biskupa Chrapka. Jest także proporczyk z herbem Jana Pawła II z pielgrzymki do Polski 1999 roku. Znajdował się on na helikopterze papieskim i został ofiarowany przez sekretarza zmarłego biskupa Chrapka, ks. Jacka Mizaka.
W uroczystości poświęcenia izby uczestniczyli m.in. bp Henryk Tomasik, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu ks. Jarosław Wojtkun, starosta powiatu opatowskiego, władze gminne z Iwanisk oraz uczniowie miejscowej szkoły, którzy – mimo wakacji – przygotowali program poświęcony biskupowi Chrapkowi.
Bp Jan Chrapek zginął tragicznie w wypadku samochodowym 18 października 2001 roku. Znany był ze swej otwartości ewangelizacyjnej na dosłownie wszystkie środowiska, a także zaangażowania medialnego. Był specjalistą w dziedzinie mass mediów w gronie Konferencji Episkopatu Polski. Dwukrotnie, w latach 1997 i 1999 był współorganizatorem pielgrzymek Jana Pawła II do ojczyzny. Jako biskup radomski dał się poznać jako doskonały duszpasterz, otwarty na nowe potrzeby społeczne i ludzi najbardziej potrzebujących.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.