Bp Depo: budujmy na prawdzie, a nie na tolerancji, która nie unieważnia prawdy
17 lipca 2010 | 14:31 | rm Ⓒ Ⓟ
Budujmy na prawdzie, a nie na tolerancji, która nie unieważnia prawdy – powiedział bp Wacław Depo, który celebrował Mszę świętą w kościele św. Zygmunta w Szydłowcu koło Radomia. Ordynariusz zamojsko-lubaczowski podczas liturgii poświęcił sztandar powiatu szydłowieckiego, na którym widnieją słowa: "Bóg, Honor, Ojczyzna".
W homilii bp Depo wiele uwagi poświęcił w walce z krzyżem. Nawiązał do pierwszego przesłuchania stron w związku z odwołaniem się rządu włoskiego od wyroku uznającego obecność krzyża we włoskiej szkole za naruszenie Konwencji Europejskiej. Bp Depo mówił, że Włosi bardzo odważnie podkreślali, że chrześcijaństwo jest częścią ich narodowej tożsamości i poprzysięgli konsekwentną obronę krzyża. Przypomniał też, że solidarność z nimi wyraził tragicznie zmarły prezydent Polski Lech Kaczyński. – Dzisiaj, wśród państw wspierających włoski rząd, są państwa prawosławne, wśród nich m.in. Rosja, Grecja, Rumunia, Serbia i Ukraina. Zabrakło Polski. Dlaczego? Warto też podkreślić, że państwa te reprezentuje prof. Joseph Weiler, wybitny amerykański specjalista prawa międzynarodowego, ortodoksyjny i praktykujący Żyd. Nie ma on zahamowań, aby podczas rozprawy w Strasburgu występować z jarmułką na głowie. Przypominają się słowa Chrystusa: Jeśli ci zamilkną, kamienie wołać będą". To jest wyzwanie dla każdego pokolenia – mówił bp Depo.
W dalszej części homilii mówił o Benedykcie XVI, który wołał, aby Europa była sobą, budowała na fundamencie Chrystusowego krzyża, bo inaczej tylko kamienie wołać będę, że była ochrzczona. – Wypowiadam te mocne słowa, bo w moim mieście Zamościu był podobny skandal, gdzie komisja wyborcza, wbrew konstytucyjnemu prawu, zdjęła na trzy minuty krzyż, bo jednemu z wyborców się to nie podobało. Jeden przeciwko tradycji narodu i ma większe prawa. Przez kogo zagwarantowane? Budujmy na prawdzie a nie na tolerancji, która nie unieważnia prawdy – powiedział bp Wacław Depo.
Uroczystość związana z ufundowaniem i poświęceniem sztandaru powiatu szydłowieckiego odbyła się w ramach obchodów 200-lecia jego powstania. Początkowo ceremonia poświęcenia sztandaru miała odbyć się 17 kwietnia. Jednak w związku z katastrofą smoleńską uroczystości zostały przełożone. Sztandar miał poświęcić bp Tadeusz Płoski.
Starosta szydłowiecki Włodzimierz Górlicki nie ukrywał, że napis na sztandarze: Bóg, Honor, Ojczyzna budził wątpliwości komisji heraldycznej, bowiem słowa te są zastrzeżone dla jednostek militarnych. – Słowa te pozostały dzięki rekomendacji bp. Tadeusza Płoskiego. Nasza ziemia przesiąknięta jest bowiem krwią polskiego żołnierza i była świadkiem wielu wydarzeń historycznych na przestrzeni wieków, dlatego zdecydowaliśmy o umieszczeniu tych słów na sztandarze – powiedział starosta Górlicki. Sztandar wykonały siostry klaryski ze Skaryszewa. Znajduje się tam herb powiatu oraz godło Polski, zaś nad godłem umieszczono napis: "Bóg, Honor, Ojczyzna".
Podczas obchodów biskup Depo otrzymał tytuł "Zasłużony dla Powiatu Szydłowieckiego". Wyróżnienie przyznała Rada Powiatu z okazji jubileuszu 200. rocznicy powstania powiatu. Przewodniczący Rady Powiatu Marek Sokołowski mówiąc o uhonorowaniu bp. Depo powiedział, że jego rodzina zamieszkuje w Szydłowcu od XVIII wieku. Ponadto w herbie biskupa znajduje się symbol stolicy powiatu Szydłowca. Ciekawostką jest fakt, że 30 listopada 2008 r. bp Depo, jako pierwszy polski biskup diecezjalny od czasu reformy liturgicznej (jako pierwszy na terenie Polski) odprawił Mszę pontyfikalną w Nadzwyczajnej formie Rytu Rzymskiego.
Powiat szydłowiecki leży w południowej części województwa mazowieckiego, na granicy z województwem świętokrzyskim. W jego skład wchodzi 5 gmin (Szydłowiec, Chlewiska, Jastrząb, Mirów, Orońsko) i 88 sołectw.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.