Ełk: jutro obchody 65. rocznicy obławy augustowskiej
16 lipca 2010 | 10:19 | ks. js, aw Ⓒ Ⓟ
Spotkania z historykami, zlot harcerski, Msza św. celebrowana przez bp ełckiego Jerzego Mazura, apel poległych – złoży się na program jutrzejszych obchodów 65. rocznicy obławy augustowskiej. Akcja, przeprowadzona między 10 a 25 lipca 1945 r. w rejonie Augustowa była jedną z najbardziej krwawych represji Armii Czerwonej i NKWD, wspomaganej przez UB i Ludowe Wojsko Polskie.
W sobotę 17 lipca w Augustowie w hotelu „Warszawa” o godz. 14 odbędzie się spotkanie z autorami książek o obławie augustowskiej wydanych przez IPN. W Gibach planowany jest ogólnopolski zlot harcerski. Tu także odbędzie się czuwanie młodzieży harcerskiej i oazowej przy symbolicznej mogile ofiar obławy. Początek o godz. 21).
Na niedzielę 18 lipca planowane jest spotkanie przy kościele św. Anny w Gibach, przemarsz i uroczysta Msza św. w intencji ofiar obławy augustowskiej celebrowana przez bpa ełckiego Jerzego Mazura. Wystąpią zaproszeni goście, odbędzie się apel poległych oraz złożenie wieńców na symbolicznej mogile ofiar obławy.
Od 10 do 25 lipca 1945 r. oddziały sowieckiej Armii Czerwonej i jednostki NKWD, ściśle współpracujących z polską UB i pododdział Pułku Piechoty LWP przeprowadziły na wyraz okrutną akcję pacyfikacyjną obejmującą tereny Puszczy Augustowskiej i okolic.
Żołnierze sowieccy aresztowali wszystkich mieszkańców podejrzanych o wspomaganie partyzantki niepodległościowej. Zatrzymano ok. 2 tys. osób, które przetrzymywano później w obozach, gdzie torturowano i przesłuchiwano zatrzymanych, przetrzymując ich skrępowanych drutem kolczastym w dołach zalanych wodą. Część z nich, po przesłuchaniach wróciła do domu. Około 600 osób zostało wywiezionych w nieznanym kierunku. Istnieje hipoteza, że zostali wywiezieni w okolice Grodna i tam zamordowani.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.