Relikwiarz Grunwaldzki na Wawelu
11 lipca 2010 | 16:28 | apis Ⓒ Ⓟ
Zidentyfikowany w marcu br. w sandomierskiej katedrze obraz przedstawiający króla Władysława Jagiełłę oraz Relikwiarz Grunwaldzki będzie można zobaczyć 14 lipca na wawelskiej wystawie „Na znak świetnego zwycięstwa” upamiętniającej 600. rocznicę grunwaldzkiej wiktorii.
Aktualnie trwają prace konserwatorskie przy renesansowym obrazie przedstawiającym króla Władysława Jagiełłę w pracowni konserwatorskiej Zamku Królewskiego na Wawelu. Do konserwacji trafił w marcu br. w bardzo złym stanie.
„Obecnie obraz odzyskuje dawną świetność. Wykonano badania fizyko-chemiczne obrazu, odgrzybiono i zdezynfekowano” – informuje kustosz Muzeum Diecezjalnego Urszula Stępień. Usunięto także zmatowiałą warstwę werniksu i późniejsze przemalowania, które uwypukliły miękki światłocieniowy modelunek, renesansowy repertuar dekoracyjny arkady, w której umieszczona jest postać króla, a także pejzaż w prześwicie arkady, kojarzący się z malarstwem naddunajskim początku XVI w.
Obraz przedstawiający całą postać Władysława Jagiełły ma ponad 2 metry wysokości. Przedstawia monarchę w zbroi i czerwonym królewskim płaszczu. Nosi cechy malarstwa gotycko- renesansowego. Namalowany został techniką tempery na drewnie.
Na wystawę „grunwaldzką” wypożyczy został z sandomierskiego Muzeum Diecezjalnego również krzyż z relikwiami Drzewa Krzyża Świętego, ofiarowany do kolegiaty w Sandomierzu przez króla Władysława Jagiełłę.
Relikwiarz został zdobyty po zwycięstwie nad Krzyżakami w bitwie pod Grunwaldem. Stąd właśnie pochodzi jego zwyczajowa nazwa Relikwiarz Grunwaldzki, bądź też Krzyż Grunwaldzki. Sandomierskiej kolegiacie ofiarował go król Władysław Jagiełło. Relikwiarz przechowywany był przez wieki w skarbcu. Został użyty podczas wizyty Apostolskiej Ojca Świętego Jana Pawła II w Sandomierzu w 1999 r., w procesji na wejście.
Relikwiarz Drzewa Krzyża Świętego oraz portret króla Władysława Jagiełły powrócą do Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu w październiku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.