Jędrzejów: festiwal muzyki organowej i kameralnej u cystersów – pod znakiem Chopina
10 lipca 2010 | 15:57 | dziar Ⓒ Ⓟ
Muzyka Chopina jest motywem przewodnim tegorocznego XVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, który przez całe wakacje odbywa się w soboty i niedziele w klasztorze ojców cystersów w Jędrzejowie. Dziś odbędzie się koncert Katarzyny i Tomasza Kaliszów.
W związku z Rokiem Chopinowskim, wielkiemu kompozytorowi poświęcony był już koncert inauguracyjny. W recitalu poetycko –muzycznym „Dobry wieczór, monsieur Chopin” wystąpił Krzysztof Kolberger, któremu akompaniował na organach dyrektor festiwalu Robert Grudzień.
Chopinowi poświęcone będą cztery koncerty, podczas których melomani mogą usłyszeć m.in. ciekawe transkrypcje utworów tego kompozytora, przygotowane przez mistrza fletni Pana i cymbałów Georgija Agratinę z Ukrainy ze śpiewem Wiesława Ochmana.
W ostatnią sobotę lipca, koncert fortepianowy Chopina wykonają Krzysztof Stanienda i "Chopin Piano Quintet”. 15 sierpnia w koncercie „Klasyka w jazzie” wystąpią Klaudiusz Jana – trąbka i Władysław Szymański – organy.
Ponadto na festiwalu wystąpią m.in.: Katarzyna Kalisz – sopran, Tomasz Kalisz – organy, Zespół Instrumentów Dawnych „Ars Nova”, Michał Blechinger – organy. Muzykę mistrzów baroku wykonają: Judyta Tupczyńska – skrzypce, Marek Toporowski – organy .
Rokrocznie ważnym wydarzeniem w ramach festiwalu są uroczystości odpustowe u cystersów, które odbędą się w niedzielę 29 sierpnia.
Z tej okazji – wielki finał festiwalu – koncert poetycko-muzyczny „Tak więc pomieszał się żal z radością…”, poświęcony będzie postaci bł. Wincentego Kadłubka. Wystąpią: Grażyna Barszczewska – recytacja, Magdalena Idzik – mezzosopran, Roman Szlaużys – organy.
Organizatorami festiwalu są: Archiopactwo Cysterskie, Jędrzejowskie Towarzystwo Kulturalno-Naukowe, Fundacja im. Mikołaja z Radomia, Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe w Jędrzejowie.
Wszystkie koncerty rozpoczynają się o godz. 19, wstęp jest wolny.
Na jędrzejowski festiwal od lat przybywają melomani z całej Polski. W minionych latach gośćmi festiwalu byli artyści o sławie międzynarodowej z Polski, Europy i Stanów Zjednoczonych, m.in. słynni organiści – Roman Perucki, Mario Duella, Ferdinand Klinda, June Kean, Alessandro Bianchi, – skrzypek Konstanty Andrzej Kulka, – wiolonczelista Wolfgang Panhofer, – oboista Tytus Wojnowicz, wybitni śpiewacy: Wiesław Ochman i Teresa Żylis-Gara oraz chór "Poznańskie Słowiki" pod batutą profesora Stefana Stuligrosza.
Dochód z festiwalu wspiera akcję odnowy XII-wiecznego klasztoru oo. cystersów, w którym zachowały się unikatowe organy z XVIII w., będące zabytkiem sztuki organowej w skali europejskiej. Wzorowano na nich słynne organy w Oliwie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.