Łopuszna: zakończyły się obchody 10. rocznicy śmierci ks. prof. Tischnera
29 czerwca 2010 | 12:50 | jg Ⓒ Ⓟ
Msza św. pod Turbaczem, koncerty w plenerze, posiady ze wspomnieniami i dyskusjami – to tylko niektóre z punktów bardzo bogatego programu obchodów 10. rocznicy śmierci ks. prof. Józefa Tischnera. Trwały one kilka dni i zakończyły się 28 czerwca wieczorem w Łopusznej na Podhalu, gdzie spoczywa autor „Etyki Solidarności”.
W ostatnim dniu obchodów 10. rocznicy śmierci ks. prof. Tischnera odbyła się uroczysta Msza św. w kaplicy pod Turbaczem w Gorcach. Liturgia rozpoczęła się dokładnie o godz. 13.20 – godzinie śmierci autora „Historii filozofii po góralsku”. Eucharystii przewodniczył ks. Władysław Zązel, kapelan Związku Podhalan. Obecni byli również m.in. ksiądz proboszcz Tadeusz Juchas z Ludźmierza i ks. Paweł Potoczny, proboszcz z Łopusznej, rodzinnej miejscowości księdza profesora. – Kilka razy ksiądz profesor pozdrawiał nas z nieba. Na zakończenie liturgii zaczął padać ciepły, letni deszcz. Tak jakby zapłakał nad tym, co się teraz dzieje w naszej ojczyźnie – mówił Kazimierz Tischner, brat księdza profesora.
Podczas Eucharystii ponad 500 wiernych wysłuchało jednego z kazań księdza profesora. Jego fragment odczytał Kazimierz Tischner. – W tym momencie przypomniało mi się, kiedy Józek napisał mi kartkę tuż przed śmiercią. Zapisał na niej zdanie: „Kaziu, kontynuuj, to co ja robiłem” – powiedział KAI z wielkim wzruszeniem Kazimierz Tischner. Dodał, że „im więcej go nie ma, tym mocniej jest z nami obecny”.
Mszę św. pod Turbaczem uświetniła kapela góralska z Łopusznej. Na liturgii byli obecni przedstawiciele różnych organizacji, instytucji z pocztami sztandarowymi. Nie zabrakło także nauczycieli i uczniów z rodziny szkół tischnerowskich, współtworzących na co dzień Stowarzyszenie „Drogami Tischnera”.
W bardzo bogatym programie obchodów 10. rocznicy śmierci ks. prof. Tischnera znalazły się „Wieczorami z mędrolami”. Odbywały się one w Dworze Tetmajera w Łopusznej. Na ostatnie spotkanie z tego cyklu red. Wojciech Bonowicz zaprosił dominikanina o. Pawła Kozackiego, przeora krakowskiego klasztoru dominikanów. Zdaniem zakonnika ks. prof. Tischner pokazuje kapłanom klucz do sukcesu, jak być dobrym kapłanem. – Musimy żyć realnie z ludźmi, poświęcać im czas, mieć z nimi niemal rodzinne więzi. Czasami nawet na bok odłożyć przepisy, a w centrum postawić odpowiedniego człowieka, rozważyć jego sprawę – mówił o. Paweł Kozacki.
Dominikanin przyznał, że zadziwia go postać księdza profesora. Znał go tylko z książek. – W Łopusznej poznałem, jak ważna była dla niego rozmowa z drugim człowiekiem. Zachodzę w głowę, skąd on miał na to tyle czasu – mówił zakonnik. Wspomniał również jedną rozmowę z księdzem Tischnerem i o. Maciejem Ziębą w poznańskim klasztorze dominikanów. – Ks. Tischner jasno dał do zrozumienia mojemu zakonnemu bratu, że ma się nie poddawać i robić swoje – mówił o. Kozacki.
Podczas „Wieczoru z mędrolami” poruszono też sprawę autorytetów, problemu pedofilii w kościele. – To jest niezwykle krzywdzące dla nas duchownych, że tak nagłaśnia się przypadki pedofilii wśród księży, przecież inne grupy zawodowe wcale nie w mniejszym stopniu borykają się z tym problemem – mówił o. Paweł Kozacki. Dyskutowano również o tym, dlaczego w mediach ciągle tylko w zły sposób mówi się o Kościele.
Podczas obchodów 10. rocznicy śmierci ks. Tischnera można było oglądać w Dworze Tetmajerów w Łopusznej specjalną wystawę prac wykonanych przez dzieci ze szkół tischnerowskich oraz wystawę prac Marianna Gromady, znanego portrecisty księdza profesora. Pokazał on autora „Etyki Solidarności” w różnych sytuacjach życiowych.
Podczas obchodów w kościele parafialnym w Łopusznej odbył się wieczorny program „Spotkanie z księdzem Tischnerem”. Jego uczestnicy wysłuchali archiwalnych kazań księdza profesora. Z kolei na scenie przed Dworem Tetmajera niezwykle ciekawie przebiegało przedstawienie pt. „Górale Księdzu Tischnerowi” w reżyserii Stanisławy Trebuni Staszel i Bartka Koszarka, znanych w Polsce animatorów kultury góralskiej. W przedstawieniu wystąpiły zespoły regionalne z Łopusznej, Jurgowa, Łopusznej oraz Trebunie-Tutki.
Nie zabrakło również wieczornego spotkania nad grobem księdza profesora, który spoczywa na cmentarzu parafialnym w Łopusznej. Uczestniczyły w nim m.in. delegacje Związku Podhalan oraz uczniowie i nauczyciele ze Stowarzyszenia „Drogami Tischnera”. Wieczorną modlitwę uświetnił program muzyczny pt. „Niech się niesie nuta do nieba” w wykonaniu zespołów regionalnych. Krzysztof Trebunia-Tutki zagrał na trombicie.
Jednym z ważnych punktów programów 10. rocznicy śmierci ks. Tischnera był Festiwal Tischnerowski. W jego ramach wystąpili studenci Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Nie zabrakło koncertów chórów z Krakowa i Nowego Targu oraz programów artystycznych, przygotowanych przez uczniów szkoły w Łopusznej. W ramach festiwalu w „Tischnerówce” – Izbie Pamięci Księdza Józefa Tischnera zaprezentowano kilka filmów autora „Historii filozofii po góralsku”. Szczegółowe relacje z festiwalu i bardzo bogaty materiał multimedialny o ks. Tischnerze można zobaczyć na stronie www.festiwaltischnerowski.pl.
Głównym organizatorem 10. rocznicy śmierci ks. prof. Józefa Tischnera było Stowarzyszenie „Drogami Tischnera”, Bereś&Mauron Produtcions, a współorganizatorami: Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. L. Solskiego w Krakowie, Związek Podhalan – oddział w Łopusznej, tamtejszy Gminny Ośrodek Kultury wraz z miejscową parafią. Współorganizatorami byli również: Fundacja „Świat Ma Sens”. Patronat medialny sprawowali: Telewizja Polska, Radio Kraków, Tygodnik Powszechny, Tygodnik Podhalański, Dziennik Polski. Honorowy patronat na całym programem obchodów 10. rocznicy śmierci znanego filozofa objął premier Donald Tusk.
Obchody 10. rocznicy śmierci ks. Tischnera odbyły się również w Krakowie i Warszawie.
Ks. Józef Tischner był filozofem, teologiem, publicystą, pisarzem, autorem prac poświęconych zagadnieniom antropologii filozoficznej i teorii wartości. Urodził się w 1931 r. w Starym Sączu. Od 1980 r. był profesorem filozofii PAT w Krakowie i wykładowcą kilku innych krakowskich uczelni, a także stałym współpracownikiem „Tygodnika Powszechnego” i „Znaku”. W 1981 r. został kapelanem „Solidarności”. Każdego roku w pierwszą niedzielę sierpnia odprawiał dla górali słynne Msze św. niedaleko Turbacza, na których gromadziły się tysiące ludzi. Ks. prof. Józef Tischner zmarł 28 czerwca 2000 r. w wieku 69 lat.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.