Stalowa Wola: obchody 30-lecia duszpasterstwa osób niesłyszących
26 czerwca 2010 | 13:08 | apis Ⓒ Ⓟ
Kilkadziesiąt osób głuchoniemych i niesłyszących z Przemyśla, Sandomierza, Stalowej Woli i Tarnobrzega wzięło udział w Mszy św. tłumaczonej na język migowy, odprawionej dzisiaj 26 czerwca w parafii Św. Floriana w Stalowej Woli. Uroczystym obchodom 30-lecia tamtejszego duszpasterstwa niesłyszących przewodniczył jego założyciel, biskup pomocniczy diecezji sandomierskiej Edward Frankowski.
Jubileuszowej Eucharystii w kaplicy św. Anny przewodniczył bp Frankowski. Koncelebrowali ją m.in.: ks. Czesław Wala, kustosz Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Kałkowie, ks. Stanisław Gurba, duszpasterz niesłyszących w Stalowej Woli, ks. Stanisław Grygiel, długoletni duszpasterz niesłyszących.
Bp Edward Frankowski, przed 30 laty założyciel duszpasterstwa niesłyszących, w słowie powitalnym przyznał, że bardzo cieszy go radość panująca wśród osób głuchoniemych. Podkreślił konieczność kontynuacji duszpasterstwa osób niesłyszących, gdyż ludzie dotknięci kalectwem są bardzo wrażliwi na głoszone słowo Boże i potrafią Je wcielać w czyn.
Druga część uroczystości odbyła się w Miejskim Domu Kultury. Przypomniana została historia duszpasterstwa niesłyszących w Stalowej Woli. Można było zwiedzać wystawę poświęconą stalowowolskiemu duszpasterstwu. W programie artystycznym zaprezentowano w języku migowym krótkie widowisko pt. „Kopciuszek” w wykonaniu głuchoniemych artystów. Z koncertem wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Lasowiacy”.
Duszpasterstwo niesłyszących w Stalowej Woli istnieje od 1980 roku. Założycielem i pierwszym duszpasterzem głuchoniemych był ówczesny proboszcz parafii p.w. Matki Bożej Królowej Polski – dzisiejszy biskup Edward Frankowski. Aktualnie zrzeszonych jest ponad 30 osób. Obecnie duszpasterstwem głuchoniemych kieruje – ks. Stanisław Gurba z Pysznicy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.