Papież apeluje o pokój i sprawiedliwość na Bliskim Wschodzie
25 czerwca 2010 | 14:26 | st Ⓒ Ⓟ
O włączenie się w budowanie sprawiedliwych relacji na Bliskim Wschodzie zaapelował Ojciec Święty. Zaznaczył, że dar trwałego pokoju wypływa z poszanowania praw osób, rodzin, wspólnot i narodów oraz przezwyciężenia dyskryminacji.
Benedykt XVI wezwał chrześcijan Bliskiego Wschodu do wytrwania w wierze i pozostania, pomimo konieczności wielu ofiar, w miejscach gdzie się urodzili. Jednocześnie zaapelował do tych, którzy z tej części świata wyemigrowali, by pamiętali o swoich korzeniach.
„Pragnę złożyć szczególny hołd chrześcijanom znoszącym przemoc z powodu Ewangelii i zawierzam ich Panu” – powiedział Ojciec Święty. Jednocześnie zaapelował do polityków, aby zapewnili każdemu i wszędzie rzeczywistą wolność publicznego i wspólnotowego wyznawania swej wiary. Nawiązując do owoców niedawno zakończonego Roku Kapłańskiego papież zaapelował o modlitwę w intencji powołań kapłańskich i zakonnych, „których tak bardzo potrzebują wspólnoty kościelne zarówno na Wschodzie jak i na Zachodzie”.
Papież podkreślił znaczenie motywacji duchowej w posłudze kapłańskiej, gdyż taki styl życia duchowieństwa umacnia ludzi świeckich w podejmowaniu odpowiedzialności za sprawy materialne. Wskazał na potrzebę dalszego wspierania zarówno kandydatów do kapłaństwa, jak i duchownych w ich rozwoju duchowym i kulturowym, także w przypadku choroby i starości.
Przypomniał o wielkim znaczeniu, jakie ma dla tamtejszego Kościoła i pracy duszpasterskiej sieć szkół katolickich. Ojciec Święty jest przekonany, że obfite owoce wyda październikowe Zgromadzenie Specjalne Synodu Biskupów dla Bliskiego Wschodu. Wyraził wdzięczność dobroczyńcom, przyjaciołom oraz współpracownikom Dzieł Pomocy Kościołom Wschodnim. W sposób szczególny przypomniał postać niedawno zamordowanego administratora apostolskiego Anatolii w Turcji, bpa Luigi Padovese.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.