Święty Krzyż: zjazd przyjaciół misji oblackich
21 czerwca 2010 | 09:49 | apis Ⓒ Ⓟ
Około tysiąca przyjaciół misji oblackich wzięło 20 czerwca świętokrzyskim sanktuarium w dorocznym zjeździe. Między innymi przyjaciele misji z Jędrzejowa podarowali ornaty dla misjonarzy z Madagaskaru.
Uroczystą Eucharystię poprzedziła modlitwa różańcowa w intencji misjonarzy i misjonarek. Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej zawierzali Bogu przez ręce Niepokalanej wszystkich przyjaciół misji oblackich.
Mszy św. przewodniczył o. Franciszek Chrószcz OMI, długoletni misjonarz w Kamerunie i na Madagaskarze, a obecnie pełniący obowiązki dyrektora Prokury Misyjnej w Poznaniu. Koncelebransami byli misjonarze: o Krzysztof Szabłowski OMI i o. Wiesław Chojnowski OMI obaj z Madagaskaru oraz o. Grzegorz Krzyżostaniak OMI, który posługuje w Prokurze Misyjnej w Poznaniu.
O. Grzegorz Krzyżostaniak OMI, w swej homilii nawiązując do relikwii Drzewa Krzyża Świętego powiedział, że prawda o Krzyżu jest zanoszona przez misjonarzy tam, gdzie ich Bóg posyła. „Każdy misjonarz i przyjaciel misji, jest przedłużeniem zbawczej misji Chrystusa” – mówił zakonnik.
W Eucharystii uczestniczyło ponad 100 uczniów z daleszyckiego Gimnazjum im. Jana Pawła zrzeszonych w Młodzieżowym Kole Przyjaciół Misji Oblackich. Całość liturgii uświetnił chór parafii Św. Krzyża w Siemianowicach Śląskich.
„Dziękujemy naszym kochanym Przyjaciołom Misji z regionu świętokrzyskiego za trud przybycia na wspólną modlitwę, dziękujemy za miłe i serdeczne spotkania, za dary serca, jakie złożyli na misyjne dzieło Kościoła prowadzone przez naszą Oblacką Rodzinę Zakonną” – powiedział KAI, o. Dariusz Malajka OMI, rzecznik prasowy świętokrzyskich oblatów.
Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej założył św. Eugeniusz de Mazenod, późniejszy biskup Marsylii (1782-1861), 25 stycznia 1816 roku w Aix (Prowansja). Na początku stycznia 2009 r. stan liczebny oblatów na świecie wynosił 4244 członków. Polska Prowincja zgromadzenia liczy obecnie 486 zakonników.
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Znajduje się ono niemal na samym szczycie, zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem – 595 m n. p.m., położone jest 40 km od Kielc i 60 km od Sandomierza.
Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Od X w. do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nim sprawują misjonarze oblaci Maryi Niepokalanej. W średniowieczu i później, aż do kasaty w 1819 r., Święty Krzyż był jednym z najważniejszych ośrodków intelektualnych i kulturalnych w Polsce.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.