Gorzów Wlkp.: debata nt. integracji niepełnosprawnych w społeczeństwie
19 czerwca 2010 | 09:52 | wm Ⓒ Ⓟ
„Niepełnosprawni pełnoprawnymi członkami społeczeństwa” – pod takim hasłem o integracji osób niepełnosprawnych w społeczeństwie debatowali 18 czerwca w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim przedstawiciele rządu, politycy, samorządowcy i duchowni.
Organizatorami spotkania byli Lubuski Urząd Marszałkowski, senator Henryk M. Woźniak i Lubuski Punkt Informacyjny Europe Direct. W debacie wzięli udział m.in. przedstawiciele lubuskich stowarzyszeń działających na rzecz osób niepełnosprawnych.
Ordynariusza diecezji zielonogórsko–gorzowskiej bp. Stefana Regmunta reprezentował podczas konferencji realizowanej w ramach Europejskiego Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym ks. Andrzej Szkudlarek – proboszcz parafii św. Wojciecha w Gorzowie.
Kapłan zauważył, że jedną z grup najbardziej narażonych na wykluczenie społeczne są właśnie osoby niepełnosprawne, które bez pomocy osób pełnosprawnych nie zawsze są w stanie samodzielnie funkcjonować. Ksiądz zwrócił się z apelem do uczestników obrad, aby wspomagać osoby niepełnosprawne i przywracać je społeczeństwu tak, by naprawdę stawali się jego pełnoprawnymi obywatelami.
Kapłan swoje spostrzeżenia oparł na doświadczeniach najbliższej rodziny. Ponad 40 lat pomagał w opiece nad niepełnosprawną siostrą. Przypomniał też, że tematyka osób chorych i niepełnosprawnych jest szczególnie bliska bp Stefanowi Regmuntowi, który jest Przewodniczącym Komisji Episkopatu ds. Służby Zdrowia.
Wiesław Antosz – socjolog, absolwent Akademii Teologii Katolickiej, pracujący z osobami niepełnosprawnymi powiedział, że niestety nie są one w Polsce uważane za pełnoprawnych członków społeczeństwa. Panuje bowiem mentalność roszczeniowa, która nie skłania do samodzielności. – Wsparcie finansowe chorych jest nie wystarczające, by samodzielnie egzystowali, natomiast nie ma bodźców do aktywizacji – zauważył Antosz.
Tylko od nas zdrowych zależy od naszej chęci do współdziałania, czy niepełnosprawnemu będzie się chciało pracować. Warsztaty Terapii Zajęciowej, które nie aktywizują i nie przygotowują osób niepełnosprawnych do podejmowania pracy nie powinny istnieć – powiedział.
Na prowadzonych przez Antosza Warsztatach Terapii Zajęciowej przy Fundacji „Złota Jesień”, wiele osób niepełnosprawnych przygotowanych zostało już przygotowanych do podjęcia pracy na otwartym rynku. Osoby te zostały zatrudnione m.in. supermarketach i biurach. Podczas warsztatów nauczyli się sprzątać i wykonywać proste prace remontowe. Doświadczenie zdobywali dzięki współpracy z ks. Ryszardem Przewłockim, proboszcza jednego z największych kościołów w Gorzowie.
Uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Fundacji „Złota Jesień” zdobywali praktykę podczas malowania i renowacji kaplicy pw. Miłosierdzia Bożego na terenie szpitala psychiatrycznego. Odnawiali salki katechetyczne, przygotowali kaplicę adoracyjną oraz specjalne pomieszczenie dla dzieci do uczestniczenia we Mszy św. Szyli obrusy ołtarzowe oraz alby i komże. Współpraca z ks. Przewłockim ciągle poszerza się o nowe propozycje.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.