Bydgoszcz: prezentacja książki o walce aparatu bezpieczeństwa z Kościołem (zapowiedź)
14 czerwca 2010 | 17:01 | jm Ⓒ Ⓟ
„Aparat bezpieczeństwa w walce z Kościołem katolickim w Województwie Pomorskim (Bydgoskim) w latach 1945-1956” – to tytuł publikacji, która zostanie zaprezentowana 24 czerwca w gmachu Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy. Zaproszenie do udziału w dyskusji zostało wystosowane do wiernych przez bp. Jana Tyrawę oraz autorów z bydgoskiej delegatury Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN.
„Otrzymaliśmy ważną edycję źródeł, w której zostało pomieszczonych 130 dokumentów 'bezpieki’, działającej w województwie pomorskim w latach 1945-1956, przechowywanych obecnie w zasobie archiwalnym Delegatury IPN w Bydgoszczy. Pozwalają one prześledzić podejmowane i stale zaostrzane od 1948 roku represje wobec hierarchów, duchowieństwa diecezjalnego i zakonnego oraz organizacji katolickich” – napisał w recenzji dr Janusz Kutta, znany bydgoski historyk.
Edycję dokumentów poprzedza obszerny wstęp, w którym autorka Alicja Paczoska-Hauke wnikliwie omówiła strukturę aparatu bezpieczeństwa do walki z Kościołem, represje wobec duchowieństwa diecezjalnego i zakonnego aparatu bezpieczeństwa wobec Kościoła. – Nie jest to monografia, a edycja źródeł. Było dla mnie wielkim zaskoczeniem, że w naszych archiwum jest tak dużo dokumentów dotyczących Kościoła – powiedziała.
Absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, od 2001 r. pracownik Biura Edukacji Publicznej IPN w Bydgoszczy, dodała, że Kościół był w centrum zainteresowania od samego początku funkcjonowania „bezpieki”. – Stosowano prowokacje. Chociażby funkcjonariusze, dowiadując się o panujących konfliktach pomiędzy proboszczem a wikariuszami, poprzez fabrykowanie anonimów, starali się to środowisko jeszcze bardziej skłócić – podkreśliła.
Książka to ponad 450 stron ciekawych materiałów wzbogaconych graficznie. – To jest kopalnia wiedzy o tym, w jaki sposób do rzeczywistości Kościoła podchodziło ówczesne państwo ludowe. Widzimy, jak Kościół był prześladowany i tępiony. To cenna i ważna publikacja nie tylko dla historyków. To wydobywanie na światło dzienne trudnego, ale niezwykle istotnego dla dziejów Kościoła okresu – powiedział ks. Wenancjusz Zmuda z Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy.
Współautorem publikacji jest również dr Tomasz Chinciński, historyk, pracownik Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, w okresie 2001-2009 zatrudniony w Delegaturze IPN w Bydgoszczy. Początek prezentacji oraz dyskusji 24 czerwca o godz. 18.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.