Lublin: powitanie relikwii bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w parafii pod jego wezwaniem
13 czerwca 2010 | 19:42 | mj Ⓒ Ⓟ
Jesteście zobowiązani, by zwyciężać zło dobrem, tak jak wasz patron – mówił 13 czerwca w Lublinie abp Józef Życiński do wiernych nowej parafii pod wezwaniem ks. Jerzego Popiełuszki. Metropolita odprawił Mszę św. na powitanie relikwii błogosławionego kapłana męczennika w Lublinie.
Kanclerz lubelskiej kurii metropolitalnej, ks. Wojciech Pęcherzewski, odczytał dokument stwierdzający autentyczność relikwii ks. Jerzego Popiełuszki, wystawiony przez Kanclerza Kurii Metropolitalnej Warszawskiej. Relikwie, które spoczną w lubelskim kościele, pochodzą z kości nadgarstka.
– Jako wspólnota, przywołując imię ks. Jerzego, w szczególny sposób jesteście zobowiązani, by zło dobrem zwyciężać – mówił abp Życiński. – U ks. Jerzego nigdy nie było tej nienawiści i tej zaciekłości, którą obserwujemy obecnie w kłótniach polityków. Szacunek dla człowieka, dyskrecja, delikatność były jego cechami charakterystycznymi. Nawet wtedy, gdy przeżywał prowokacje – podkreślił. Zauważył, że nowy błogosławiony potrafił „zło zwyciężać dobrem, mądrość i wrażliwość okazywać tam, gdzie władza zachowywała się w sposób żenujący”. Przywołał dokumenty IPN informujące o pierwszym posiedzeniu Biura Politycznego po pogrzebie zamordowanego kapłana, z których wynika, że ówczesny sekretarz partii wyrażał ubolewanie, że nie zorganizowano „grupy robotniczej” do udziału w pogrzebie i nie było tam członków partii, którzy mogli „zająć stanowisko”.
Metropolita podkreślił, że ks. Jerzy i dziś pozostaje nauczycielem godności. – Kiedy mówiono mu, żeby publicznie ujawnił pewne nazwiska, powiedział o tych prowokacjach, zakrył twarz dłońmi, powiedział: nie, mój styl jest inny. Jego styl to było zwyciężanie zła dobrem. Ten styl jest nam dziś bardzo potrzebny, bo niektórzy niestety przejęli tamtą peerelowską pogardę dla człowieka i w imię interesów partyjnych potrafią walczyć, szukać absurdalnych konfliktów, deptać człowieka, po to tylko, by przeprowadzić swoje cele – powiedział. – Ks. Jerzy, prosimy Cię, naucz nas twojej refleksji, delikatności, kultury, spraw, by twoje błogosławiące dłonie nas przemieniały w ludzi ośmiu błogosławieństw, byśmy nie naśladowali nigdy tych, którzy na trumny patrzyli w kategoriach sukcesów politycznych. byśmy umieli dawać wyraz naszej miłości do Boga, do bliźnich, do ojczyzny, wpatrując się w twój przykład i naśladując ciebie – dodał.
Po Mszy św. odbyło się czuwanie przy relikwiach ks. Jerzego, które w poniedziałek zostaną przywitane w archikatedrze lubelskiej. Relikwie, zanim na stałe znajdą miejsce w nowej parafii, będą pielgrzymować po archidiecezji.
Parafia p.w. bł. Ks. Popiełuszki będzie częścią powstającego Centrum Jana Pawła II, zaplanowanego jako symbol pamięci o 24 latach związków kard. Wojtyły z Lublinem. Oprócz świątyni powstanie w nim centrum kultury, które, jak zapowiedział abp Życiński, będzie przybliżać nauczanie, organizować inicjatywy i spotkania upamiętniające dorobek Papieża Polaka, zaś trzecim obiektem będzie centrum terapii, świadczące pomoc psychologiczną i medyczną.
Lubelski kościół jest pierwszą w Polsce świątynią, która nosi to wezwanie. Rada Konsultacyjna Centrum rozważała różne propozycje, ostatecznie uznała, że właściwe będzie wezwanie ks. Jerzego. – Ks. Jerzy żył tym nauczaniem, które głosił Papież Polak, sam zawoziłem od Ojca św. fotografie z mszy św. za ojczyznę od ks. Jerzego. To samo dziedzictwo, te same wartości, ta sama ewangelia – wyjaśniał abp Życiński.
Uroczystość bł. ks. Jerzego Popiełuszki obchodzona będzie w roku liturgicznym 19 października.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.