Jabłonka: Ogólnopolskie Sympozjum Klubu Szkół Westerplatte
13 czerwca 2010 | 16:21 | jg Ⓒ Ⓟ
Uroczysta Msza św. z udziałem ks. bpa Jana Szkodnia, biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej, wycieczki, warsztaty – to kilka wybranych punktów XXVII Ogólnopolskiego Sympozjum Klubu Szkół Westerplatte, które zakończyło się w Jabłonce. Wzięło w nim udział 25 delegacji z całej Polski.
Z uczestnikami sympozjum spotkał się ks. bp Jan Szkodoń, absolwent Zespołu Szkół im. Bohaterów Westerplatte w Jabłonce – organizatora sympozjum. Ks. biskup przewodniczył uroczystej Mszy św. w miejscowym kościele. – Westerplatte to miejsce szczególne i symboliczne. Przez ten wymiar musimy zapytać samych siebie: Co w naszym życiu jest najważniejsze? Za co jesteśmy gotowi oddać życie? I nade wszystko co stanowi o zwycięstwie? – mówił bp Szkodoń. Jego zdaniem w życiu należy poszukiwać ludzi, którym można pomóc, ale i którzy mogą pomóc drugiemu człowiekowi, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba. – Pamiętajcie też, że często zwycięstwo opłacone jest wielkim cierpieniem i bólem. Tak było w przypadku błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki – podkreślił ksiądz biskup.
Uroczystą Mszę św. uświetnił zespół, działający przy Zespole Szkół im. Bohaterów Westerplatte w Jabłonce. Podczas sympozjum 25 delegacji placówek oświatowych z pocztami sztandarowymi przeszło w uroczystym przemarszu ulicami Jabłonki. W programie sympozjum znalazła się także wycieczka do Zubrzycy Górnej do tamtejszego skansenu oraz do Babiogórskiego Parku Narodowego w Zawoi.
Prezes Klubu Szkół Westerplatte, Adam Szatkowski w rozmowie z KAI przytacza słowa Jana Pawła II, o tym, że „każdy z nas ma jakieś swoje Westerplatte, które musi szczególnie bronić”. – Żołnierze na Westerplatte walczyli z agresorom, my walczymy z tym, co wokół nas złego, nieprzyzwoitego. Zależy nam na wzajemnym szacunku w relacjach i kontaktach naszych uczniów między sobą, między dorosłymi – mówi A. Szatkowski. Klub ma swój sztandar, specjalne okolicznościowe medale i hymn. Okolicznościowe medale w czasie trwania sympozjum w Jabłonce wręczono m.in. Anieli Stopce, dyrektor Zespołu Szkół im. Bohaterów Westerplatte, oraz obecnemu na uroczystościach Krzysztofowi Faberowi – staroście nowotarskiemu.
– Trzeba przyznać, iż decyzja nadania szkole z południa Polski imienia Bohaterów Westerplatte była dosyć zaskakująca. Jednak dzięki temu i tutaj, w naszej społeczności na Orawie, pamiętamy, szanujemy i wspominamy tych, którzy jako pierwsi chwycili za broń sprzeciwiając się hitlerowskiej agresji – mówi Aniela Stopka, dyrektor Zespołu Szkół w Jabłonce.
W sympozjum w Jabłonce wzięła udział delegacja Zespołu Szkół nr 6 im. Bohaterów Westerplatte w Leńczach. W każdym roku szkolnym, we wrześniu lub październiku, organizowany jest tam tydzień patrona. – W tym czasie odbywa się wiele konkursów, odbywa się też ślubowanie klas pierwszych, a młodsi uczniowie wykonują dowolną techniką pomnik z Westerplatte – opowiada Anna Chromy, nauczycielka wychowania fizycznego uczestnicząca w sympozjum w Jabłonce. Niezwykle cenną inicjatywą społeczności szkolnej w Leńczach są wyjazdy do Sławkowa. Na tamtejszym cmentarzu jest grób jednego z żołnierzy walczących na Westerplatte. – Przed Wszystkimi Świętymi jedziemy tam i sprzątamy, składamy kwiaty, zapalamy znicze – mówi Anna Chromy.
Ogólnopolski Szkół Westerplatte skupia kilkadziesiąt szkół o różnych profilach z całej Polski. Szkoły ściśle ze sobą współpracują, co roku spotykają się na sympozjach, dbają o groby żołnierzy walczących na Westerplatte, organizują sesje naukowe.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.