Abp Schick: Europa to nie tylko wspólny rynek, finanse, dobra i gospodarka
12 czerwca 2010 | 18:55 | alg Ⓒ Ⓟ
„Europa nie może być tylko Europą wspólnego rynku, finansów, dóbr i gospodarki” – przekonywał podczas uroczystości konsekracji kaplicy na Świętej Górze Polanowskiej abp Bambergu Ludwig Schick. Zaznaczył, że „budowanie naszej przyszłości, świata sprawiedliwości i pokoju, możliwe jest w obrębie zjednoczonej Europy” i tylko na fundamencie Ewangelii.
Obrzędom poświęcenia ołtarza i kaplicy Matki Bożej Bramy Niebios w Polanowie przewodniczył biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak. We Mszy św. koncelebrowanej uczestniczyli miejscowi biskupi pomocniczy Paweł Cieślik i Krzysztof Zadarko oraz kapłani z archidiecezji gnieźnieńskiej i szczecińsko-kamieńskiej, a także z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, łowickiej, bydgoskiej i pelplińskiej. Homilię wygłosił abp L. Schick.
Uroczystości rozpoczęły się procesją z relikwiami św. Ottona z Bambergu z kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Polanowie na Świętą Górę Polanowską. Po drodze biskupi poświęcili rzeźbę św. Ottona. W południe rozpoczęła się Msza św., podczas której poświęcono ołtarz i kaplicę Matki Bożej Bramy Niebios.
Bp Edward Dajczak powiedział na początku Eucharystii, że dzisiejszemu człowiekowi nadal potrzebne są miejsca modlitwy, gdzie Bóg jest dotykalny i gdzie słowo Bóg nie jest pojęciem, ale imieniem. „Takie miejsca, jak ta pustelnia na Górze Polanowskiej dzisiejszemu człowiekowi, zarzuconemu informacjami, bardzo pomagają. Cisza jest ważna, bo pozwala człowiekowi wejść w głąb siebie i porozmawiać z Bogiem” – uzasadnił bp Dajczak.
„Jako chrześcijanie XXI wieku, musimy wszystko uczynić, aby pozyskać ludzi dla Chrystusa i Jego Dobrej Nowiny” – przekonywał w homilii abp Ludwig Schick. Przypomniał, że „żyjemy w czasach, które nacechowane są z jednej strony agresywnym ateizmem, a z drugiej zniewalającym sekularyzmem”. Zdaniem arcybiskupa dzisiaj wiele osób traktuje wiarę jako coś przestarzałego i staroświeckiego. „Małżeństwo i rodzina, wierność, prawdomówność i uczciwość, świętowanie niedzieli i obrona życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci są podważane” – przypomniał niemiecki hierarcha. Dodał, że „mimo tych trudności, nadal Słowo Boże, Jezus Chrystus, Jego orędzie jest zbawieniem i życiem”.
„My, chrześcijanie, musimy być odważni i przekonujący, całym sobą głosić Jezusa Chrystusa i dla Niego zdobywać innych, jak to czynił św. Otton, który niezmordowanie, świadomie i z przekonaniem głosił Jezusa Chrystusa” – nawoływał metropolita Bambergu. Jego zdaniem wskazówki, jakie nam dzisiaj daje św. Otton, to częste czytanie Ewangelii, lepsze jej poznawanie i życie nią.
Na zakończenie władze Polanowa nadały gościowi z Bambergu tytuł honorowego obywatela miasta.
Na uroczystość zjechali pielgrzymi z Koszalina, Darłowa, Sławna, Polanowa, Bytowa, Gdańska i Słupska, a także z Niemiec i USA. Udział wzięli m.in. przedstawiciele władz samorządowych, delegacje straży granicznej, straży pożarnej, leśników, bractwa rycerskiego, siostry zakonne, klerycy WSD w Koszalinie, Kaszubi.
Święta Góra Polanowska znajduje się na wysokości 158 m n.p.m. w odległości 30 km od Koszalina i 45 km od Darłowa. W czasach pogańskich zbierała się tu miejscowa ludność w celach kultowych, by czcić pogańskie bóstwa. Od przyjęcia na tych terenach chrztu w XII wieku na Górze Polanowskiej zaczęło skupiać się życie chrześcijańskie. Miejscem opiekowali się cystersi, którzy dotarli tu z Pelplina. W XIV wieku wybudowali na szczycie kaplicę z obrazem Matki Boskiej.
Słynący cudami wizerunek oraz uzdrawiające właściwości wody ze źródła na zboczu góry sprowadzały tu setki pielgrzymów. Sanktuarium maryjne zlikwidowano pod koniec XVI wieku. Kaplica została rozebrana, a mnichów wygnano. W latach 70. wznowiono pielgrzymowanie na Świętą Górę. Kamień pod budowę pustelni na jej szczycie poświęcił 6 czerwca 1999 roku w Pelplinie Jan Paweł II.
Drogę na szczyt Świętej Góry wyznaczają kapliczki związane z tajemnicami różańcowymi. Pierwszych piętnaście tajemnic radosnych, bolesnych i chwalebnych poświęcił w 2002 roku bp Ignacy Jeż. Od początku gospodarzem pustelni jest o. Janusz Jędryszek OFMConv – jej inicjator i budowniczy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.