Bydgoszcz: „Missa Brevis – siedem ostatnich słów ks. Popiełuszki”
09 czerwca 2010 | 18:54 | jm Ⓒ Ⓟ
W wykonaniu chóru, orkiestry symfonicznej oraz solistów, w bydgoskiej katedrze – Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości – zabrzmi dzisiaj wielkie dzieło „Missa Brevis. Siedem ostatnich słów ks. Popiełuszki”. Specjalne utwór został skomponowany przez światowej sławy dyrygenta Christophe’a Voisé’a.
Autor żyje poza granicami kraju od początku lat 70-tych. To pianista, oboista, który w Yale University otrzymał najbardziej wartościowy warsztat dyrygencki. Obecnie prowadzi orkiestry na wielu kontynentach.
Utwór „Siedem ostatnich słów ks. Popiełuszki” został skomponowany w Polsce, po latach przebywania na emigracji. – Od młodzieńczych lat mieszkałem na obczyźnie, nie miałem okazji zapoznać się dogłębnie z większością zdarzeń tego ważnego, a zarazem tragicznego okresu. Dopiero teraz, będąc częściej w kraju, odkrywam historię walki o suwerenność naszej ojczyzny. Wierzę iż artysta, który egzystuje i tworzy zgodnie z humanistycznymi wartościami, nie może stać obojętny wobec konfliktu, w którym są one zagrożone. Dlatego czuję się w obowiązku oddać cześć wielkiej postaci jaką był i jest błogosławiony ksiądz Jerzy – powiedział.
Dzieło jest muzyczną opowieścią o człowieku, którego miłość do ojczyzny w powiązaniu z wiarą, jednoznacznie przyczyniły się do jej wyzwolenia. To tło do siedmiu myśli wybranych z ostatnich homilii, zmarłego męczeńską śmiercią księdza. To nawiązanie do „Siedmiu ostatnich słów Jezusa na krzyżu”, które stały się kanwą dzieła Josepha Haydna. – Ksiądz Jerzy Popiełuszko został zabity za to, że mówił tylko prawdę. Do tego co napisałem, tworzę również operę. Chcę na scenie mieć czołgi, psy, milicję, aby przekazać wszystko młodym ludziom, którzy nie zdają sobie sprawy, kim był ten kapłan – dodał kompozytor.
„Siedem ostatnich słów ks. Popiełuszki” to „Prolog”, „Monolog Matki”, „Oskarżenie. Wyrok”, „Spowiedź”, „Marsz pogrzebowy”, „Pożegnanie przyjaciela” i „Finale. Eia Mater, fons amoris”. Premiera wykonania odbyła się w Warszawie 18 października. W Bydgoszczy za pulpitem dyrygenta stanie sam kompozytor. Będzie również skrzypek Dawid Lubowicz. Początek o godz. 20.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.