Katowice: kapłani uczestniczą w konferencjach o bioetyce
07 czerwca 2010 | 16:44 | ksas Ⓒ Ⓟ
Kwestie bioetyczne we współczesnym duszpasterstwie są głównym tematem konferencji rejonowych dla kapłanów, odbywających się w archidiecezji katowickiej 5, 7 i 8 czerwca br.
W poniedziałek 7 czerwca śląscy księża wysłuchali wykładu lubelskiego biskupa pomocniczego Józefa Wróbla – profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, specjalisty w zakresie teologii moralnej, koncentrującego swe zainteresowania wokół etyki w medycynie, bioetyce, na zagadnieniach małżeństwa i praw człowieka. Stwierdził on, że współczesny kapłan powinien znać kwestie bioetyczne, ponieważ spotyka się z nimi w konfesjonale i na katechezie.
Bp Wróbel zaprezentował podstawy bioetyki. Przypomniał główne zasady w niej stosowane: zasadę świętości życia, zasadę czynu o podwójnym skutku, zasadę personalistyczną i zasadę całościowości. Każdą z nich wyjaśnił, odwołując się do licznych przykładów. Wskazał też, że bioetyka szczegółowa zajmuje się problemami dotyczącymi początku życia ludzkiego, jego pełni oraz końca.
Dużo uwagi poświęcił kwestiom moralnym związanym z zapłodnieniem in vitro, wyjaśniając m.in., że stosowanie tej metody jest niemoralne, ponieważ z założenia traktuje ona drugiego człowieka jako przedmiot czyjegoś pragnienia. Podkreślił też, że rzadko przy omawianiu tej kwestii zwraca się uwagę na prawa dziecka poczętego w ten sposób i na zagrożenia, w tym zdrowotne, z jakimi się ono spotyka.
Bp Wróbel mówił również o uporczywej terapii i jej granicach. Zwrócił uwagę, że nie zawsze wtedy, gdy prawnicy, lekarze i dziennikarze mówią o eutanazji z powodu odłączenia człowieka od aparatury wymuszającej czynności życiowe jego organizmu, mamy do czynienia z faktyczną eutanazją z punktu widzenia Kościoła. Wyjaśnił też liczne problemy moralne dotyczące transplantacji, podkreślając, że nikt nie ma moralnego obowiązku oddania innemu człowiekowi swojego organu. Wskazał, że obowiązująca w Polsce ustawa, zakładająca domniemaną zgodę człowieka na pobranie jego organów jest w świetle nauczania Kościoła niemoralna.
W pozostałe dni spotkań rejonowych księży archidiecezji katowickiej tematykę bioetyczną powierzono ks. dr. Witoldowi Kani oraz ks. dr. Wojciechowi Surmiakowi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.