Haiti wciąż potrzebuje pomocy
07 czerwca 2010 | 15:03 | rl / maz Ⓒ Ⓟ
Zbliża się niebezpieczna pora huraganów a dachu nad głową wciąż nie ma ok. 1,2 mln osób – nuncjusz Apostolski na Haiti abp Bernardito Auza opowiedział dziś w siedzibie Sekretariatu KEP o sytuacji na wyspie.
Hierarcha poinformował, że po tragicznym trzęsieniu ziemi, które w styczniu br. nawiedziło wyspę, ponad 1,2 mln osób wciąż mieszka na ulicach. Caritas Polska rozpoczyna właśnie program długofalowej pomocy dla Haiti, w ramach którego powstaną trzy placówki edukacyjne. Polacy na pomoc zniszczonej wyspie przekazali ok. 11 mln zł.
Caritas Polska wybrała projekty edukacyjne bowiem aż 80 proc. haitańskich dzieci nie kończy szkoły podstawowej a tylko 20 proc. uczęszcza do liceów. Niemal połowa Haitańczyków nie potrafi czytać i pisać.
Jak poinformowała Marta Titaniec z Caritas Polska odbudowana zostanie szkoła sióstr salezjanek na obrzeżach stolicy kraju Port-au-Prince. Zakonnice mają pod swoją opiekę ok. 1,3 tys. dzieci, prowadzą lekcje czytania i pisania dla analfabetów oraz internat dla około 100 dzieci. Drugim projektem będzie odbudowa szkoły dla dziewcząt, którą prowadzi lokalne haitańskie zgromadzenie. „Nie ma ono struktur poza Haiti, dlatego siostry zdane są tylko na siebie” – powiedziała Marta Titaniec. Trzecią placówką, jaka powstanie dzięki ofiarności katolików w Polsce, będzie szkoła i internat w nowo powstałej diecezji Anse-a-Veau. Budynki te zbudowane zostaną wspólnie z Fundacją Polska-Haiti. Koszty budowy w całości zostaną pokryte ze zbiórki, jaką Caritas Polska prowadziła na pomoc Haiti. Dzięki niej udało się zgromadzić ok. 11 mln zł.
Jak poinformował Nuncjusz Apostolski na Haiti abp Bernardito Auza trzęsienie ziemi, które w styczniu br. nawiedziło wyspę najbardziej dotknęło stolicę kraju Port-au-Prince. Poszkodowanych zostało ok. 3 mln osób. Zginęło ok. 250 tys. mieszkańców Haiti a 300 tys. zostało rannych. W wyniku trzęsienia ziemi zginął arcybiskup Port-au-Prince, wikariusz generalny diecezji, jej kanclerz oraz pięciu kapłanów. Zawaliły się budynki obu seminariów duchownych, pod gruzami których zginęło 14 seminarzystów. Śmierć poniosło także 56 osób duchownych – zakonnic i zakonników. Abp Auza podkreślił, że trzęsienie najbardziej dotknęło budynki użyteczności publicznej oraz budynki kościelne. Archidiecezja Port-au-Prince straciła 52 z 87 istniejących parafii. 15 kościołów zawaliło się. Trzęsienie ziemi naruszyło budynki ok. 90 proc. prowadzonych przez Kościół szkół, niektóre zostały całkowicie zniszczone.
Abp Auza podkreślił, że wielu duszpasterzy wymaga pomocy psychologicznej, bowiem wiele dni spędzili pod gruzami zawalonych budynków. „Kościół stanowi odbicie sytuacji w całym kraju, który jest biedny. Wszystkie nasze projekty są finansowane z zagranicy, stąd pomoc międzynarodowa jest dla nas sprawą podstawową. To, co zobaczyliśmy po trzęsieniu ziemi istniało już wcześniej. Katastrofa jedynie mocniej ukazała biedę i słabość kraju” – stwierdził Nuncjusz Apostolski na Haiti.
W tej chwili na ulicach wciąż mieszka ok. 1,2 mln osób. Część z nich przebywa w obozach przejściowych, ale większość żyje w prowizorycznych schronieniach. Zdaniem abp Auza, zarówno władze państwowe, jak i wspólnota międzynarodowa spóźniają się z przygotowaniem dla poszkodowanych bezpiecznego schronienia, tym bardziej, że zbliża się niebezpieczna pora huraganów. – Wciąż jesteśmy w fazie pomocy doraźnej – powiedział.
Haiti zajmuje 203. miejsce wśród 229. państw świata, z dochodem rocznym 1,3 tys. dolarów na osobę. Bezrobocie sięga na wyspie 85 proc. Poza miastami nie ma szkół, ani opieki medycznej, zaś 40 proc. dzieci nie dożywa 18 urodzin. Caritas Polska planuje objecie haitańskich dzieci programem „Adopcja na odległość” tak jak to było po tsunami w Azji południowo-wschodniej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.