Katowice: stulecie Związku Śląskich Kół Śpiewaczych
06 czerwca 2010 | 17:08 | ksas Ⓒ Ⓟ
„W dzisiejszym wielkim polskim dziękczynieniu mamy także nasze śląskie dziękczynienie. Śląski Oddział Polskiego Związku Chórów i Orkiestr obchodzi swoje stulecie” – powiedział abp Damian Zimoń 6 czerwca w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach podczas Mszy św. z okazji stulecia Związku Śląskich Kół Śpiewaczych i związków śpiewaczych Polski i Czech.
Abp Zimoń zwrócił uwagę, że od starodawnej pieśni Gaude Mater Polonia rozpoczęły się w Warszawie uroczystości wyniesienia do chwały ołtarzy ks. Jerzego Popiełuszki. Abp Zimoń zaakcentował, że chwalenie Boga pieśnią to wielka śląska tradycja. Przypomniał, że w minionym stuleciu śląskie chóry funkcjonowały czasem w bardzo trudnych warunkach. Niektóre były celowo likwidowane.
Homilię wygłosił ks. dr hab. Antoni Reginek, kapelan Oddziału Śląskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Podkreślił, że niejednokrotnie w życiu same słowa nie wystarczają do wyrażania treści i emocji, które człowiek chce wypowiedzieć. Wtedy pomaga mu muzyka i śpiew. Wskazał, że w Piśmie Świętym wiele modlitw ma postać kantyków.
Mówiąc o założonym sto lat temu Związku Śląskich Kół Śpiewaczych, przypomniał, że miał on chrześcijańskie korzenie od początku swego istnienia. „W latach zawirowań historycznych nasze chóry stały na straży nieprzemijających wartości: prawdy, piękna i dobra” – powiedział ks. Reginek. Dodał, że przez śpiew daje się świadectwo wiary.
Zdaniem kaznodziei, śpiewanie w chórze uczy budowania wspólnoty, zgrania, wzajemnego słuchania się, tworzenia jedności i zbratania w Chrystusie. Chóralne śpiewanie uczy też rezygnacji z prywaty, poświęcenia dla innych oraz doskonalenia siebie dla Boga. „Chórzyści, to pasjonaci piękna, a piękno prowadzi do Boga” – dodał ks. Reginek.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.