Kcynia: wielki festyn „Pomóżmy farze”
06 czerwca 2010 | 16:30 | jm Ⓒ Ⓟ
W Kcyni (diecezja bydgoska) odbywał się wczoraj wielki festyn pod hasłem „Pomóżmy farze”. Świątynia należąca do wspólnoty św. Michała Archanioła dzięki hojności mieszkańców miasta i diecezji z roku na rok pięknieje. Tym razem do zabawy włączyła się diecezjalna Caritas, która zbierała m.in. środki dla poszkodowanych przez powódź Polaków.
Spotkanie przy wsparciu Gminy Kcynia oraz Powiatu Nakielskiego jest organizowane po raz czwarty. Jak podkreśla dyrektor Caritas ks. prałat Wojciech Przybyła, zabytki są cenną cząstką kultury i każda inicjatywa mająca na celu ich ratowanie bardzo cieszy. – Pragniemy połączyć dwie rzeczywistości. Pokazujemy z jednej strony wagę sprawy ratowania zabytków, a z drugiej strony pobudzamy w uczestnikach chęć pomocy tym, którzy stracili wszystko. Możemy pielęgnować zabytki, chronić je. Jednak nadchodzi taki moment, że kościół przestaje istnieć, bo na przykład zalewa go woda – powiedział.
Caritas przygotowała z okazji festynu m.in. kilka tysięcy pierogów z „Pierogarni pod Aniołami”. – Dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na wsparcie dla powodzian. To piękne zjednoczenie sił, które dadzą nadzieję tym, którzy stracili cały dorobek życia. Dodam, że nasz apel nie pozostał bez echa. Do siedziby napłynęły dziesiątki ton darów. Najbliższy transport wyjedzie we wtorek, a dary trafią m.in. do Sandomierza, Tarnobrzegu i Lublina – dodał dyrektor diecezjalnej Caritas ks. prałat Wojciech Przybyła.
Wzmianka o najstarszym w Kcyni kościele pw. św. Idziego pochodzi z 1226 roku. Obecne wezwanie świątyni wzmiankowane jest od 1520 roku. Pierwszy kościół drewniany został rozebrany, a budowa obecnego została ukończona w 1631 roku. Kościół farny wzniesiony został w tradycjach późnogotyckich. W 1990 roku z tej parafii wyodrębniono nową wspólnotę pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny przy klasztorze pokarmelickim.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.