Bp Balcerek: rodzina ma przyszłość, jeśli ukształtujemy ją na wzór Świętej Rodziny
30 maja 2010 | 18:46 | msz Ⓒ Ⓟ
Rodzinny festyn Caritas z okazji Dnia Dziecka rozpoczęła Msza św. w wypełnionej po brzegi przez dzieci i młodzież najstarszej polskiej katedrze na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. Eucharystii przewodniczył bp Grzegorz Balcerek.
– Rodzina przeżywa dziś wiele trudności i kryzysów, ale mimo wszystko ma przyszłość, jeśli ukształtujemy ją na wzór Świętej Rodziny, gdzie każdy będzie mógł wzrastać w dobru i miłości – mówił w homilii biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej.
Bp Balcerek podkreślił, że hasło dzisiejszego festynu „Bądźmy razem” jest nie tylko zaproszeniem do spędzenia wspólnego czasu, ale do umocnienia wspólnoty rodzinnej i do budowania życia małżeńskiego i rodzinnego na fundamencie rodziny. – Tylko wtedy, gdy rodzina będzie wpatrzona w Boga, będzie mogła być w pełni sobą – przekonywał biskup.
Przewodniczący Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski zaapelował o gest solidarności z poszkodowanymi w powodzi, który stanie się znakiem, że jesteśmy ludźmi o wyobraźni miłosierdzia. – Wielu utraciło swoje domy, dobytek, dorobek całego życia – „bądźmy z nimi razem”, ofiarując im pomoc materialną i modlitwę – poprosił biskup Balcerek.
Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej zwrócił się również do licznie zebranych wolontariuszy ze szkolnych kół Caritas archidiecezji poznańskiej. – Wasza praca w szkolnych kołach, wasze zaangażowanie jest świadectwem wierności Bogu, który jest Miłością. Jesteście Bożym listem dla osób słabych, biednych, zatroskanych, bo przez was Bóg pragnie powiedzieć, że są kochani – mówił biskup.
Po Mszy na placu katedralnym wystąpiły zespoły muzyczne m.in.: Lombard, Stróże Poranka, Angelus, duet Magnus, a także Orkiestra Flażoletowa ze Swarzędza. Podczas Festynu wolontariusze zbierali pieniądze do puszek. Dochód z loterii i ze sprzedaży dań przygotowanych przez Bar „Caritas” również zostanie przeznaczony na rzecz powodzian.
Wśród atrakcji przygotowanych dla dzieci były m.in.: ściana wspinaczkowa, minizoo, place gier i zabaw, dmuchane zamki. Najmłodsi mogli również skorzystać z przejażdżki zabytkowym taborem MPK po widokowych trasach Poznania. Średniowieczne gry i zabawy sprawnościowe oraz walki rycerskie przygotowuje ZHP.
Ponadto można było zwiedzić Muzeum Archidiecezjalne. Każde dziecko otrzymało też upominek. W miasteczku prozdrowotnym można było skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych i oddać krew.
Festyn organizowany jest wraz z Wydziałem Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.