Piekary Śląskie: sympozjum „U źródeł sprawiedliwości i miłości społecznej”
29 maja 2010 | 10:40 | ksas, rm Ⓒ Ⓟ
XIX Piekarskie Sympozjum Naukowe odbywa się w dniach 28 i 29 maja pod hasłem „U źródeł sprawiedliwości i miłości społecznej”. Pierwszy dzień sympozjum poświęcony był historycznemu i społecznemu kontekstowi kultu maryjnego w Piekarach i toczył się na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Drugi dzień, którego tematem będzie „Zagrożone ojcostwo” zaplanowano w Miejskim Domu kultury w Piekarach Śl. W niedzielę już po raz 63. w dorocznej pielgrzymce przybędą do tutejszego sanktuarium mężczyźni ze Śląska i całego kraju.
Otwierając sympozjum metropolita katowicki abp Damian Zimoń wyraził radość, że wokół dorocznej piekarskiej pielgrzymki odbywa się coraz więcej wydarzeń i imprez towarzyszących. „Mam nadzieję, że pod płaszczem Matki Boskiej Piekarskiej będzie coraz więcej ludzi” – powiedział.
Ks. dr Henryk Olszar przypomniał sylwetki proboszczów piekarskiego sanktuarium w ciągu kilkuset lat, m. in. ks. Jakuba Roczkowskiego, który umieścił przypadkiem znaleziony wizerunek Maryi w ołtarzu i rozpoczął kult, jezuitów, którzy prowadzili duszpasterstwo w Piekarach oraz ks. Alojzego Nepomucena Fiecka, budowniczego piekarskiej świątyni. Zwrócił uwagę, że księża pracujący przez wieki w Piekarach Śl. prowadzili nie tylko działalność religijną, ale także społeczną, gospodarczą, edukacyjną, wydawniczą i trzeźwościową.
O piekarskim aspekcie pielgrzymowania Jana Pawła II mówił ks. dr Arkadiusz Wuwer. Przeanalizował główne wątki „papieskiej katechezy dla Śląska”, podkreślając społeczny wymiar piekarskich pielgrzymek.
Reprezentująca Instytut Pamięci Narodowej dr Łucja Marek mówiła o Piekarach w czasach PRL-u. Na podstawie dostępnych w IPN materiałów pokazała, w jaki sposób na piekarskie pielgrzymki patrzyła ówczesna władza. Postrzegała je nie tylko jako wydarzenie religijne, ale również polityczne i starała się z jednej strony utrudniać organizowanie pielgrzymek, z drugiej dokumentowała je na własny użytek.
Dr Marek zrelacjonowała m. in. rozmaite sposoby, po jakie sięgały komunistyczne władze, aby zmniejszyć frekwencję na piekarskich pielgrzymkach, od organizowania konkurencyjnych imprez, zmuszanie w tym dniu ludzi do przyjścia do pracy aż po przygotowywanie wyjątkowo atrakcyjnego programu w telewizji.
Ks. dr Marek Łuczak przedstawił ewolucję działalności duszpasterskiej w Piekarach od katolicyzmu społecznego po teologię społeczną, natomiast ks. Władysław Nieszporek, proboszcz bazyliki piekarskiej, opowiedział dzieje składanych w sanktuarium wot dziękczynnych, od najstarszego, przywiezionego w roku 1681, obrazu wotywnego z Hradec Kralowe zaczynając.
W ramach pierwszego dnia XIX Piekarskiego Sympozjum Naukowego odbyła się premiera najnowszego filmu dokumentalnego Pawła Woldana pt. „Serce Śląska”. Film opowiada o piekarskim sanktuarium.
W niedzielę już po raz 63. do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich przybędą w dorocznej pielgrzymce mężczyźni z całej Polski. W ubiegłym roku uczestniczyło w niej ponad 100 tys. osób.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.