Białystok: Seminarium Duchowne na VIII. Podlaskim Festiwalu Nauki i Sztuki
26 maja 2010 | 14:53 | al. Kamil Dąbrowski Ⓒ Ⓟ
Człowiek jest jedyną istotą na Ziemi, która tworzy kulturę. Jej szczególnymi przejawami są nauka i sztuka. Warto zatrzymać się nieco dłużej nad tym fenomenem. Doskonałą ku temu okazją był odbywający się w Białymstoku – VIII Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki.
Każda wyższa uczelnia biorąca udział w festiwalu miała wyznaczony dzień, w którym prezentował wybrane zagadnienia. Archidiecezjalnemu Wyższemu Seminarium Duchownemu w Białymstoku przypadło w udziale przeprowadzenie imprez w dniu 21 maja 2010 r.
Białostocka Alma Mater przygotowała z tej okazji szereg spotkań, które przybliżały zainteresowanym uczestnikom kulturę chrześcijańską. Cały cykl spotkań zainaugurowała prezentacja filmu pt. „Zwycięzcy nie umierają – opowieść o księdzu Jerzym” w reżyserii Rafała Wieczyńskiego, dokumentującego życie, męczeństwo, niezwykły kult jakim otaczany jest ksiądz Jerzy Popiełuszko, rodzinny dom, z którego wyszedł, charakter jego kapłaństwa, a także rozmiar prześladowań, jakim był poddany ksiądz Jerzy i Kościół w okresie PRL-u.
W tym spotkaniu uczestniczyli alumni oraz młodzież z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego. Gośćmi specjalnymi byli dr Ewa Rogalewska, historyk IPN-u oraz Jerzy Szóstko, przyjaciel ks. Jerzego. Goście Seminarium mogli uczestniczyć również w spotkaniu z Biblią, która jest źródłem życia dla chrześcijan. Kolejny punkt programu, w którym uczestniczyła młodzież z Technikum Mechanicznego, dotyczył misji . Spotkanie poprowadził ks. Krzysztof Andryszak, który opowiedział o swoim doświadczeniu pracy misyjnej na Wschodzie. Po południu nastąpiło rozstrzygnięcie religijnego konkursu fotograficznego – „Pejzaż wiary”.
Wyróżnieni zostali: Karolina Przystańska, Adam Muzyka oraz Andrzej Kieszkowski. W ramach festiwalu w Seminarium Duchowny odbył się Dzień skupienia młodzieży męskiej. O godzinie 15.30 i 16.00 rozpoczęły się dwa wykłady, które w bezpośredni sposób przygotowywały do owocnego uczestniczenia w Eucharystii. Pierwszy poprowadził ks. Krzysztof Łapiński – prof. AWSD. Dotyczył on notacji chorału gregoriańskiego. Drugi, który poprowadził ojciec duchowny Seminarium, ks. Zbigniew Snarski był poświęcony medytacji chrześcijańskiej W obu spotkaniach uczestnicy nie byli jedynie biernymi słuchaczami, ale mogli czynnie włączyć się w proponowane zadania.
Wszystkie te wykłady i imprezy zmierzały do szczytowego punktu dnia, którym była Msza św. w języku łacińskim z chorałem gregoriańskim. Mszę św. celebrowali Ks. prorektor Andrzej Proniewski oraz Ks. dr Marian Stankowski, który wygłosił również homilię. Swoistym zwieńczeniem i podsumowaniem dnia było nabożeństwo majowe ku czci Matki Bożej, sprawowane w wirydarzy seminaryjnym. Na te spotkanie modlitewne przyszła młodzież z parafii św. Ducha. Rozważanie majowe przygotował Ks. infułat Stanisław Strzelecki. Ukazał w nim rolę Najświętszej Maryi Panny w zbawczym dziele jej Syna, Jezusa Chrystusa, a także specyficzną cechę naszego narodu, jaką jest „maryjność polska”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.