Józefów k. Warszawy: poświęcenie wizerunku Madonny szensztackiej
18 maja 2010 | 12:55 | oas, lk Ⓒ Ⓟ
Biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Paweł Cieślik, protektor Ruchu Szensztackiego w Polsce, poświęcił 15 maja wizerunek szensztackiej Madonny w Sanktuarium Syjonu Józefowie pod Warszawą.
Sanktuarium Syjonu w Józefowie jest jednym z sześciu sanktuariów Ruchu Szensztackiego na terenie Polski oraz jednym ze 180 istniejących na świecie sanktuariów tego typu. Zostało założone w 1988 r. przez o. Józefa Kentenicha, założyciela Ruchu Szensztackiego. O. Kentenich wybrał i przekazał miejscowej wspólnocie imię, misję oraz symbolikę świętej Góry Syjon.
"Biblijny Syjon to miejsce, które Bóg sam wybrał na swoje mieszkanie. Prorocy przepowiadali, że z tego miejsca wyjdzie Prawo i Słowo Pana, Bóg udziela stąd swego błogosławieństwa. Na końcu czasów na Syjonie Bóg zgromadzi wszystkie narody i objawi im swoją chwałę" – wyjaśnił o. Arkadiusz Sosna, prowincjał ojców szensztackich w Józefowie.
Wizerunek przedstawiający Matkę Bożą z Dzieciątkiem na ręku, znajdujący się w Sanktuarium Syjonu, czczony jest pod wezwaniem Mater Ter Admirabilis – Matka Boża Trzykroć Przedziwna. W tym wizerunku Maryja słynie łaskami odnowy religijno-moralnej. Sanktuaria Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej stały się źródłem łask w ponad 200 miejscach na całym świecie. Przed uroczystością korona Matki Bożej nawiedziła centra Ruchu Szensztackiego w Polsce i na świecie.
"Koronacja w Józefowie jest dziękczynieniem za historię wspólnoty ojców w Polsce. Jest też pokornym uznaniem Jej obecności i działania na Polskim Syjonie – powierzeniem Maryi troski o dalszy rozwój wspólnoty i nowe powołania – powiedział o. Sosna.
"Korona symbolicznie przedstawia otwarte miasto na Górze Syjon. W jego centrum jest Sanktuarium, w którym króluje Matka Boża, Królowa Syjonu" – poinformował o. Sosna. – Podstawa korony z 12 bramami symbolizuje historię wspólnoty ojców. Umieszczony w podstawie korony topaz jest wyrazem wdzięczności za kapłaństwo Ojców. Umieszczone na podstawie kamienie kryształu górskiego – wyrastają niczym ze źródła. Ukazują miasto pulsujące życiem, w którym realizowane są różne projekty dla dobra kościoła, rodziny i świata. Natomiast kamień w centrum korony symbolizuje sanktuarium z Królową Polskiego Syjonu. Z niego biją źródła łask, z tego miejsca Królowa posyła nas, ojców szensztackich, jako swoje narzędzia. Srebrny łuk wieńczący całe miasto mówi nam, że Maryja łączy niebo z ziemią, jednoczy wszystkich. A krzyż umieszczony na szczycie miasta jest znakiem błogosławieństwa z Syjonu – wyjaśnił o. Sosna.
Ruch Szensztacki to międzynarodowy ruch katolicki założony w 1914 roku przez o. Józefa Kentenicha. Miejscem powstania byłó Schönstatt – dzielnica miasta Vallendar, leżącego koło Koblencji w Niemczech. Ruch ma formę federacyjną, a koordynowany jest przez tzw. prezydium generalne, którego siedzibą jest również Schönstatt. Celem Ruchu jest aktywne apostolstwo i aktywizacja katolików świeckich w dziele głoszenia nauki Jezusa Chrystusa. Ruch Szensztacki ma charakter maryjny, pedagogiczny i apostolski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.