Bydgoszcz: ogromne zainteresowanie filmem „Ludzkie doświadczenie”
18 maja 2010 | 09:53 | jm Ⓒ Ⓟ
Duże zainteresowanie towarzyszy polskiemu pokazowi filmu The Human Experience” („Ludzkie doświadczenie”). Organizatorem spotkań jest bydgoska Fundacja „Wiatrak”. Do tej pory ekranizację obejrzeli mieszkańcy Warszawy oraz młodzież z Inowrocławia. We wtorek 18 maja zaplanowano emisję w grodzie nad Brdą.
„The Human Experience” to historia młodych Amerykanów – braci, którzy będąc świeżo po ciężkich doświadczeniach życiowych zaczynają poszukiwać w swoim życiu „czegoś więcej”, aniżeli tylko dolarów i kariery. Wyruszając w podróż, która na zawsze odmieni ich życie, rozpoczynają poszukiwania odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące każdego młodego człowieka. – We współczesnym świecie doświadczamy mnóstwa piękna, które stworzył Pan Bóg. W tym dziele najpiękniejszy jest człowiek, który otrzymał wolność. Jednak za tym słowem kryje się wyzwanie i dlatego życie może tak różnie wyglądać – powiedział ks. Krzysztof Buchholz, prezes Fundacji „Wiatrak”.
Film zdobył dotychczas trzydzieści nagród na ogólnoświatowych festiwalach – w tym pierwszą nagrodę na Festiwalu im. Jana Pawła II na Florydzie w Stanach Zjednoczonych. Bohaterowie wyruszają najpierw do środowisk bezdomnych w Nowym Jorku. Następnie udają się do Peru oraz Afryki, gdzie pracują z chorymi na AIDS i z dziećmi ulicy. – Ten film kosztował nas wiele wysiłku, ale mieliśmy siebie nawzajem i to zadziałało. Wszędzie tam, gdzie byliśmy, żyją ludzie, dla których ważne są wiara, nadzieja, miłość i rodzina. I dlatego mimo ciężkiej sytuacji są oni pogodni oraz szczęśliwi. To mnie najbardziej urzekło – powiedział jeden z twórców, Jeffrey Azize.
Właściciel filmu, wytwórnia Grassroots Films, powstała po zamachach terrorystycznych w 2001 roku w Nowym Jorku. Jej zasadniczym celem jest pokazywanie „dobrych obrazów”. Instytucja robi coś, czego bardzo brakuje w Polsce. Produkuje filmy w duchu nauczania Jana Pawła II. – Podczas niezwykłego doświadczenia dowiedzieliśmy się, że bezdomnym nie zostaje się z dnia na dzień. Najpierw wiele musi się wydarzyć, by do tego nie doszło. Jeśli nie masz przyjaciół czy rodziny, jeśli nikt cię nie wspiera, tak się może zdarzyć – dodał drugi z twórców, Michael Campo.
Pomysłodawcą ogólnopolskiego wydarzenia jest bydgoszczanin Maciej Syka, który podkreśla, że film nie ma być dziełem moralizatorskim ani żadną receptą na życie. – On jednak bardzo mocno podkreśla podstawowe wartości. W Afryce widzimy trędowatych i chorych na AIDS. W Nowym Jorku to, co dzieje się na ulicach i pod mostami, czyli bezdomnych. Z kolei w Peru na pierwszym planie są dzieci, biegające po ulicach, niemające domów. Paradoksem jest to, że od nich wszystkich emanuje radość – stwierdził Syka.
Oprócz specjalnych pokazów będzie także możliwość spotkania z aktorami, którzy opowiedzą bezpośrednio o swoich doświadczeniach. Kolejne spotkania zaplanowano w Koszalinie, Poznaniu oraz Chorzowie. Bydgoski seans odbędzie się 18 maja, czyli w 90. rocznicę urodzin Jana Pawła II.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.