W Poznaniu poświęcono pomnik policjantów zamordowanych podczas II wojny światowej
14 maja 2010 | 17:28 | ms Ⓒ Ⓟ
Arcybiskup Stanisław Gądecki poświęcił pomnik 392 zamordowanych podczas II wojny światowej wielkopolskich policjantów państwowych. – Spełniając swoje obowiązki, oddali Polsce bezcenną przysługę i wspięli się na szczyty heroizmu – mówił o nich w homilii podczas Mszy św. wiceprzewodniczący Episkopatu Polski.
Uroczystość odbyła się w siedemdziesiątą rocznicę mordu w Twerze (Kalininie), gdzie sowieccy enkawudziści zamordowali strzałem w tył głowy polskich policjantów. We Mszy św. miał uczestniczyć bp Tadeusz Płoski, biskup polowy Wojska Polskiego, tragicznie zmarły w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem.
– Dzisiejsi policjanci zostali powołani do tego, by bronić słabych, ochraniać uczciwych, każdy z nich powinien wytężać swoje siły, aby zawczasu zażegnać niebezpieczeństwom i zapobiec krzywdzie – mówił podczas Mszy św. abp Stanisław Gądecki.
Metropolita poznański zwrócił uwagę, że podobnie jak przedwojenni, również dzisiejsi policjanci powinni mieć dobrze ukształtowane sumienia. – Jeżeli społeczeństwo nie odzyska środka kontroli, jakim jest prawe sumienie policjanta, kochające bliźniego, to wszystkie nasze nadzieje spełzną na niczym – podkreślił abp Gądecki.
Odsłonięty pomnik stanął przy kościele garnizonowym policjantów pw. św. Jerzego w Poznaniu. Upamiętnia on tragiczne losy policjantów byłego województwa poznańskiego. Nazwiska ofiar umieszczono na tablicach pamięci.
W kwietniu i w maju 1940 roku, w kazamatach NKWD, zamordowano strzałem w tył głowy około sześciu tysięcy polskich policjantów, uwięzionych w obozie jenieckim w Ostaszkowie. Ofiary mordu pogrzebane zostały w dołach śmierci w Miednoje. Pomnik upamiętnia policjantów pełniących w dniu wybuchu II wojny światowej służbę w komendach, komisariatach i posterunkach ówczesnego województwa poznańskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.