Benedykt XVI w Porto o misji Kościoła we współczesnym świecie
14 maja 2010 | 14:32 | tom, st / maz Ⓒ Ⓟ
Dzisiaj Kościół jest powołany do podejmowania nowych wyzwań i jest gotów do podjęcia dialogu z innymi kulturami i religiami – powiedział Benedykt XVI w homilii podczas Mszy św. 14 maja w Porto.
Dodał, że stara się w ten sposó wspólnie budować z każdym człowiekiem dobrej woli pokojowe współistnienie ludów. Na wielkim placu przy Avenida dos Aliados zgromadziło się kilkadziesiąt tysięcy wiernych.
Papież nawiązał do wspominanego dzisiaj w liturgii św. Macieja, który dołączył do jedenastu apostołów. „Moi bracia i siostry, trzeba, abyście wraz ze mną stali się świadkami zmartwychwstania Jezusa” – zachęcał Benedykt XVI i podkreślił: „Chrześcijanin jest w Kościele i z Kościołem misjonarzem Chrystusa posłanym do świata”.
Przypomniał, że chrześcijanie niczego nie narzucają, lecz zawsze proponują. „Z doświadczenia osobistego i wspólnego dobrze wiemy, że ten, którego wszyscy oczekują to Jezus” – powiedział Benedykt XVI. Podkreślił, że w misji chrześcijanina spotykają się „najgłębsze oczekiwania świata” i „wielkie prawdy Ewangelii”. Papież przekonywał, że tej misji nie można odrzucić, ponieważ „bez Boga człowiek nie wie, dokąd zmierza i nie potrafi nawet zrozumieć tego, kim jest”. Wskazał na wiele problemów rozwoju narodów, które „niemal zmuszają nas do zniechęcenia i rezygnacji”.
Mówca przypomniał, że obecność Kościoła w świecie ma charakter misyjny. Zwrócił uwagę, że w ostatnich latach zmienił się obraz antropologiczny, kulturowy, społeczny i religijny ludzkości. „Dzisiaj Kościół jest powołany do podejmowania nowych wyzwań i jest gotów do podjęcia dialogu z innymi kulturami i religiami, starając się wspólnie budować z każdym człowiekiem dobrej woli pokojowe współistnienie ludów” – powiedział papież. Wskazał, że „misja ad gentes jest dziś znacznie poszerzona i nie można jej określić wyłącznie według kryteriów geograficznych”. „W istocie oczekują nas nie tylko ludy niechrześcijańskie i dalekie kraje, ale także kręgi społeczno-kulturowe, a zwłaszcza serca, do których kierowane są przede wszystkim działanie misyjne Ludu Bożego” – powiedział papież.
„Tak! Jesteśmy powołani, by służyć ludzkości naszych czasów, ufając jedynie Jezusowi, pozwalając, by nas oświecało Jego słowo” – mówił dalej Ojciec Święty i przytoczył słowa Chrystusa z Ewangelii św. Jana „Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i by owoc wasz trwał”. „Ileż zmarnowanego czasu, ileż opóźnionych prac z powodu nieuwagi w tej dziedzinie!” – powiedział Benedykt XVI i dodał: „Wszystko określa się, wychodząc od Chrystusa zarówno jeśli chodzi o pochodzenie, jak i skuteczność misji. Tak jak w odniesieniu do samego Kościoła, będącego dziełem Chrystusa i Jego Ducha, chodzi o odnowienie oblicza ziemi, wychodząc od Boga, zawsze i wyłącznie od Boga!” – podkreślił papież.
Na zakończenie przypomniał, że patronką miasta Porto jest Maryja Niepokalanie Poczęta. „Niech Ona wam pomaga w czynieniu z siebie wolnego i pełnego łaski «tak», abyście mogli odnowić siebie i odnawiać ludzkość przez światło i radość Ducha Świętego” – powiedział kaznodzieja.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.