Portugalia: Benedykt XVI spotkał się ze światem kultury
12 maja 2010 | 13:18 | pb (KAI Lizbona), st, tom / kw Ⓒ Ⓟ
W drugim dniu swego pobytu w Portugalii Benedykt XVI spotkał się ze światem kultury. W Ośrodku Kultury w Belém powitały go rzęsiste brawa zgromadzonych twórców, naukowców i przedstawicieli różnych religii.
Najpierw zabrał głos bp Manuel Clemente z Porto, przewodniczący Komisji ds. Kultury Portugalskiej Konferencji Biskupiej. Zauważył, że trudno dziś ludziom kultury i nauki prowadzić pogłębiony namysł nad światem z powodu szybkości dokonujących się zmian, które uniemożliwiają określenie niemal niczego. Podkreślił, że w swoich trzech encyklikach i innych wystąpieniach papież ofiarował „istotną i systematyczną refleksję” na temat wielu stawianych przez świat kultury pytań, pomagającą przeżywać wspólne nam wszystkim człowieczeństwo. Człowieczeństwo, które dzielił z nami Jezus Chrystus, nadając mu ostateczny cel. Bp Clemente podkreślił, że Ojciec Święty za św. Augustynem dostrzega w każdym człowieku oczekiwanie Boga, który jedynie może zaspokoić rozum i uspokoić serce.
W imieniu zebranych papieża powitał najwybitniejszy portugalski reżyser filmowy Manoel de Oliveira, który w grudniu skończy 102 lata. Jest on najstarszym aktywnym reżyserem na świecie. W tym roku wszedł na ekrany jego najnowszy film „Angélica”. Oliveira wyraził ubolewanie, że w etyce i sztuce świat odszedł od pojmowania religii jako wyjaśniającej sens istnienia człowieka w kosmosie. Tymczasem sztuka od zawsze była związana z religią, zaś chrześcijaństwo obfitowało w dzieła artystyczne od czasów Słowa, które stało się Ciałem w Chrystusie aż po dzień dzisiejszy.
Przypomniał kilka swoich filmów, w których dotykał tematyki religijnej. Jego zdaniem, zarówno religia i sztuka, choć w sposób odmienny, zajmują się naturą człowieka i naturą Boga. „Czy nie tu tkwi pamięć i tęsknota o utraconym raju, o którym mówi nam Biblia, będąca niewyczerpanym źródłem kultury europejskiej?” – pytał Oliveira.
Gdy skończył, do sędziwego reżysera podszedł papież, by uścisnąć jego dłoń, ten zaś próbował przyklęknąć, by ucałować papieski pierścień. Wywołało to żywą reakcję zebranych, którzy bijąc brawo wstali ze swoich miejsc. Reżyser przekazał Ojcu Świętemu dar od zgromadzonych: dzieło sztuki jubilerskiej, symbolicznie przedstawiające Ducha Świętego: srebrne jajo, które po otwarciu ukazuje w swoim wnętrzu gołębicę.
Odpowiadając na jego przemówienie papież podziękował sędziwemu reżyserowi, do którego skierował „pozdrowienia pełne podziwu, sympatii i wdzięczności za skierowane słowa, pozwalające w nich dostrzec niepokoje i upodobania portugalskiej duszy pośród niepokojów współczesnego społeczeństwa”
Benedykt XVI zwrócił uwagę, że współczesna kultura „odzwierciedla napięcie i czasem przybiera formę konfliktu między teraźniejszością a tradycją”. „Dynamika społeczeństwa absolutyzuje chwilę obecną, odrywając ją od dziedzictwa kulturowego przeszłości, bez zamiaru nakreślania przyszłości” – zaznaczył papież. Zdaniem Ojca Świętego „dowartościowanie chwili obecnej, jako źródła inspirującego sens życia, zarówno indywidualnego, jak i społecznego ściera się z silną tradycją kulturową Portugalczyków, głęboko naznaczoną tysiącletnim wpływem chrześcijaństwa oraz z poczuciem globalnej odpowiedzialności”.
Czytaj pełny tekst papieskiego przemówienia »
„Kościół jawi się jako wielki mistrz zdrowej i wspaniałej tradycji, który to bogaty wkład oddaje służbę społeczeństwu” – podkreślił Benedykt XVI i zwrócił uwagę, że „konflikt między tradycją a współczesnością wyraża się w kryzysie prawdy” . „W rzeczywistości naród, który przestaje wiedzieć, co jest jego własną prawdą, kończy zagubiony w labiryntach czasu i historii, pozbawiony jasno określonych wartości i bez wyraźnie określonych wielkich celów” – przestrzegł papież.
Ojciec Święty zwrócił uwagę, że „Kościół działając w świecie, pomaga „społeczeństwu w zrozumieniu, że głoszenie prawdy jest służbą, jaką ofiarowuje on społeczeństwu, otwierając nowe horyzonty przyszłości, wielkości i godności”. Wskazał, że dla „społeczeństwa kształtowanego głównie przez katolików, którego kultura została głęboko naznaczona wpływem chrześcijaństwa, dramatyczną okazuje się próba znalezienia prawdy poza Jezusem Chrystusem”. „Dla nas, chrześcijan, prawda ma charakter Boski, jest odwiecznym Logosem, który uzyskał swój ludzki wyraz w Jezusie Chrystusie” – przypomniał papież i dodał, że „Kościół nieustannie uczy się współistnienia, pozostając zdecydowanie przywiązanym do odwiecznego charakteru prawdy, poszanowania innych «prawd» czy też prawdy innych osób”.
Papież przypomniał, że jednym z najważniejszych zadań Kościoła we współczesnej kulturze jest „czuwanie by poszukiwano prawdy i w konsekwencji Boga”. „Czyńcie rzeczy piękne, ale nade wszystko czyńcie wasze życie miejscami piękna. Niech się za wami wstawia Najświętszej Maryja Panna z Betlejem, od wieków czczona przez żeglarzy oceanów, a dziś przez żeglarzy Dobra, Prawdy i Piękna” – powiedział na zakończenie Benedykt XVI.
Czytaj pełny tekst papieskiego przemówienia »
Długie oklaski nagrodziły jego wystąpienie. Trzykrotnie w czasie spotkania zabrzmiał śpiew Chóru Gulbenkiana, który wykonał utwory kompozytorów portugalskich: Francisco António Almeidy i Diogo Diasa Melasa. Do papieża podchodzili pojedynczo przedstawiciele różnych religii: judaizmu, islamu,
hinduizmu i protestantyzmu oraz reprezentanci świata kultury. Ojciec Święty witał się z nimi, a z niektórymi zamienił kilka zdań. Przedstawiał ich patriarcha Lizbony kard. José da Cruz Policarpo.
Z Ośrodka Kultury w Belém papież odjechał do nuncjatury apostolskiej, gdzie w południe spotka się z premierem Portugalii.
Ośrodek ten powstał w 1990 r. Był siedzibą władz Unii Europejskiej w czasie, gdy przewodniczyła jej Portugalia. Obecnie jest miejscem wystaw, spektakli, koncertów itp. Znajduje się na tym samym placu, co słynny klasztor Hieronimitów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.