Skazani pomogą w uporządkowaniu Grobu Ofiar Pogromu Żydowskiego
11 maja 2010 | 18:27 | dziar / kw Ⓒ Ⓟ
– „Pięciu skazanych oraz kilku funkcjonariuszy Aresztu Śledczego w Kielcach przystąpi w najbliższych dniach do porządkowania cmentarza żydowskiego w Kielcach” – powiedział KAI oficer prasowy AŚ na Piskach, por. Michał Głowacki.
Prace więźniów poprzedzą gruntowny remont Grobu Ofiar Pogromu Żydowskiego.
– „Jesteśmy gotowi przystąpić do pracy, ale jej ostateczny termin jest uzależniony od porozumienia, co do wycinki drzew pomiędzy Stowarzyszeniem Jana Karskiego, które monitoruje projekt, a Rejonowym Przedsiębiorstwem Zieleni. Niektórzy funkcjonariusze gotowi są pracować nawet w ramach urlopu” – wyjaśnia por. Głowacki. Czasu nie jest zbyt dużo, bo całość musi być gotowa do rocznicy Pogromu, czyli do 4 lipca.
Prace remontowe obejmują nie tylko uporządkowanie otoczenia, ale także odnowienie i nową aranżację Grobu Ofiar Pogromu Żydowskiego na cmentarzu żydowskim w Kielcach na osiedlu Pakosz. Zostanie zmieniona płyta i otoczenie grobu, pojawią się nazwiska ofiar. Za „absolutnie konieczne” umieszczenie nazwisk uważa Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, które podjęło tę inicjatywę. – „Poza ofiarami Pogromu bezpośrednio z Kielc, znajdą się też nazwiska tych, którzy zmarli wskutek choćby odniesionych ran, np. w szpitalu wojskowym w Łodzi” – wyjaśnia Białek. Dodaje, że ustalenia są bardzo trudne wskutek np. różnej pisowni nazwisk.
Stara płyta nagrobna zostanie wzmocniona i pokryta nową – z kieleckiego piaskowca, na którym zostanie umieszczona pęknięta gwiazda Dawida z czarnego granitu. Na płycie oprócz nazwisk, będzie także opis zdarzenia – pogromu Żydów 4 lipca 1946 r. Symbolikę uzupełni 450-kilogramowy kamień z Jerozolimy – dar Stowarzyszenia Ziomkostwa Żydów Kieleckich. Kamień jest już w Kielcach. Autorem projektu płyty jest wybitny ceramik i rzeźbiarz prof. Marek Cecuła.
Pomnik zostanie także odwrócony ze wschodu na zachód, tak aby był widoczny z ulicy. Wyraził na to zgodę naczelny rabin RP.
Obecnie grób na Pakoszu po latach bez renowacji jest bardzo zniszczony. Jest tam napis: „Tu spoczywają prochy 42 ofiar zajść kieleckich z dnia 4 lipca 1946 r. Cześć ich pamięci!”.
Cmentarz żydowski w Kielcach powstał w 1868 r., był odnawiany w latach 80. XX wieku z inicjatywy środowisk ziomkowskich.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.