Parafie chętnie inwestują w ekologiczne systemy grzewcze obiektów sakralnych
11 maja 2010 | 14:33 | rm Ⓒ Ⓟ
Parafie chętnie inwestują w ekologiczne systemy grzewcze obiektów sakralnych. Dyskutowali o tym uczestnicy konferencji, która odbyła się dzisiaj w Ośrodku Edukacyjno-Charytatywnym Emaus w Turnie koło Białobrzegów Radomskich. W programie były także prelekcje o remontowaniu, konserwacji i finansowaniu obiektów sakralnych.
Organizatorka spotkania Agnieszka Karaś z redakcji portalu sacroportal.pl podkreślała, że architektura sakralna bardzo często kojarzona jest z wysokimi kosztami utrzymania i użytkowania. Mówiła, że ogromne kubatury kościołów, rozległe przestrzenie klasztorów nierzadko spędzają sen z powiek odpowiedzialnych za ich funkcjonowanie przeorów lub proboszczów. Dlatego też na konferencji obecne były firmy, które specjalizują się w ogrzewaniu obiektów sakralnych, wykorzystując m.in. energię odnawialną.
Obecny na spotkaniu szef radomskiej delegatury Urzędu Ochrony Zabytków Marek Figiel przypomniał, że energia odnawialna przy ogrzewaniu kościoła została po raz pierwszy wykorzystana w diecezji radomskiej w połowie lat 90. ub. wieku. – Jest to drewniany kościół w Jasionnej. Od tamtego czasu minęło wiele lat. Ten przypadek pokazuje, że warto inwestować w takie systemy – mówił Marek Figiel.
Zrobili tak m.in. księża filipini, którzy opiekują się zabytkową bazyliką w Studziannie. Od 4 lat funkcjonuje w kościele system ogrzewania zasilany częściowo ciepłem z ziemi. – Wcześniej mieliśmy dmuchawy elektryczne, które pochłaniały jednak dużo energii elektrycznej i nie dawały spodziewanego efektu. Za tę samą kwotę pieniężną mogliśmy ogrzewać kościół przez dwa tygodnie, teraz przez dwa miesiące – mówi proboszcz parafii ks. Jerzy Cedrowski.
Księża zastanawiają się obecnie nad nowym rozwiązaniem pozwalającym na korzystanie z odnawialnych źródeł energii. – Myślimy o kolektorach słonecznych, które konwertują energię słoneczną na energie cieplną. W naszym przypadku chcemy tę energie wykorzystać do ogrzania wody – powiedział kustosz sanktuarium.
Podczas konferencji Bożena Noworyta-Kuklińska z Instytutu Historii Sztuki KUL przedstawiła temat "Funkcje budynku kościelnego i jego wyposażenia". Z kolei Tomasz Dzikowski – konserwator Muzeum Wsi Radomskiej przedstawił uwagi na temat realizacji konserwatorskich wystroju i wyposażenia wnętrz sakralnych. Patronat nad konferencją objęli: ekai.pl i Radio Plus Radom.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.