Kraków: międzynarodowa konferencja o bł. Stanisławie Kazimierczyku
08 maja 2010 | 16:57 | led Ⓒ Ⓟ
Dwudniowa międzynarodowa konferencja naukowa nt. życia i działalności bł. Stanisława Kazimierczyka, kanonika regularnego laterańskiego, zakończył się w sobotę 8 maja w Krakowie. 17 października br. odbędzie się w Watykanie jego kanonizacja.
Zdaniem ks. Kazmierza Łataka, kanonika regularnego laterańskiego, organizatora konferencji Kazimierczyk jest przez Kościół uznany błogosławionym od kwietnia 1993 roku, ale wcześniej już oddawano mu kult, uważano go za świętego. Na spotkaniu rozmawiano o osobie błogosławionego na tle kultury XV wieku.
Zaproszeni goście debatowali na temat ówczesnego życia codziennego Kazimierza, gdzie żył bł. Kazimierczyk i przez całe życie związany był z bazyliką Bożego Ciała. Do jego relikwii znajdujących się w tej świątyni podróżują pielgrzymi z całego świata.
Dzisiejszą konferencję rozpoczęto od przypomnienia beatyfikacji bł. Stanisława Kazimierczyka, która odbyła się w 1993 roku w Watykanie, przyjrzano się także uroczystościom, jakie z tej okazji odbywały się w Polsce. Ks. Tadeusz Masłowski CRL w wykładzie na ten temat powiedział, że „17 lat temu miało miejsce uroczyste potwierdzenie nieprzerwanego kultu bł. Kazimierczyka, z tej okazji do Watykanu przybyło 100 tys. pielgrzymów z całego świata” – mówił.
„Z naszego kraju przybyli m.in. ks. kard. Franciszek Macharski, ówczesny Metropolita Krakowski, prezydent Lech Wałęsa, przedsatwiciele Kanoników Regularnych Laterańskich na czele z proboszczem parafii Bożego Ciała na Kazimierzu, z której pochodził Stanisław Kazimierczyk” – dodał.
Następnie prelegent przypomniał słowa abp Edwarda Nowaka, który na uroczystościach beatyfikacyjnych powiedział, że Stanisław Kazimierczyk prowadził intensywne życie kontemplacyjne, bardzo dużo się modlił, a szczególną uwagę poświęcał ofierze Mszy św. Ks. Masłowski przytoczył również słowa Jana Pawła II, które wypowiedział tuż po odczytaniu aktu beatyfikacyjnego: „Pozdrawiam cię wreszcie Stanisławie Kazimierczyku, twoje życie związane z Krakowem, Akademią Krakowską i Kościołem Bożego Ciała”.
Zdaniem ks. Masłowskiego błogosławiony z Kazimierza żył w czasie wielkiego rozkwitu Krakowa pod względem religijnym i społecznym, a sam był nauczycielem i obrońcą wiary, opiekunem ubogich, a Kościół dzisiaj potwierdza jego kult. Prelegent zwrócił także uwagę, że po uroczystościach w Watykanie, w całej Polsce modlono się za bł. Kazimierczyka, zwłaszcza w parafii Bożego Ciała na Kazimierzu.
Ks. Maciej Siepietowski przedstawił materiały dotyczące życia i kultu Stanisława Kazimierczyka, które przechowywane są w Archiwum Historycznym Kurii Generalnej Zakonu w Rzymie. „Ostatnia wzmianka, którą udało mi się znaleźć pochodzi z 1973 roku, natomiast najstarsza z 1624 roku”. Prelegent zwrócił uwagę, że we wszystkich zapisach o Stanisławie Kazimierczyku pisano "błogosławiony", choć jego beatyfikacja była dopiero w 1993 r. Zdaniem ks. Siepietowskiego jest to dowód, że osoba Kazimierczyka jest czczona w Kościele od wieków.
Prof. Krzysztof Ożóg z Uniwersytetu Jagiellońskiego opowiadał o wizerunku Kościoła katolickiego w czasach, gdy żył Kazimierczyk. „Był to szczęśliwy wiek Krakowa, a jego obraz łączył się ze świętymi” – powiedział. „Kraków tamtych czasów stał się siedzibą Uniwersytetu, największym ośrodkiem handlu, a z 20 tys. mieszkańców, tysiąc to byli czciciele wiary i ludzie, którzy poświęcali się modlitwie” – opowiadał.
Natomiast dr Tomasz Graff z Uniwersytetu im. Jana Pawła II zaznaczył, że Uniwersytet w tamtejszych czasach był chlubą Krakowa i nie sposób było ich od siebie oddzielić, a jego profesorowie byli przeniknięci głęboką pobożnością, w takim ośrodku kształcił się bł. Stanisław Kazimierczyk”.
W konferencji udział wzięli kanonicy regularni laterańscy z Krakowa, Torunia, a także z Rzymu, Belgii i Austrii. Na spotkanie przybyli także mieszkańcy Kazimierza, w którym całe życie spędził bł. Kazimierczyk i gdzie w Bazylice Bożego Ciała znajdują się jego relikwie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.