Nowy Prymas Polski dziękuje biskupom za wsparcie
08 maja 2010 | 13:34 | kai Ⓒ Ⓟ
Z podziękowaniami do polskich biskupów za wsparcie w długiej posłudze nuncjusza apostolskiego zwrócił się w przekazanym KAI liście abp Józef Kowalczyk. Dziś został mianowany przez Benedykta XVI metropolitą gnieźnieńskim i nowym Prymasem Polski.
Publikujemy treść listu abp. Kowalczyka:
Umiłowani Bracia w Biskupstwie,
Ogłoszenie komunikatu o mianowaniu mnie arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim i zakończeniu pełnienia przeze mnie posługi nuncjusza apostolskiego w Polsce usposabia mnie wewnętrznie do skierowania listu do wszystkich tych Braci w biskupstwie, z którymi przez długi czas – z woli Ojca Świętego Jana Pawła II i jego Następcy Benedykta XVI – współpracowałem dla dobra Kościoła, który jest w Polsce.
Ojciec Święty Jan Paweł II, powierzając mi tę misję, określił też zadania, które miałem podjąć. „Tobie, biskupie Józefie – mówił podczas mojej sakry biskupiej w bazylice św. Piotra w Rzymie, 20 października 1989 r. – zostało powierzone objęcie historycznej misji w Nuncjaturze Apostolskiej w Warszawie, jednej z pierwszych założonych przez Stolicę Piotrową. Przerwana – jak wiadomo – w bardzo smutnych okolicznościach pięćdziesiąt lat temu, ta misja zostaje dziś podjęta jako znak nadziei. Posługa, którą będziesz pełnił wobec biskupów, kapłanów, zakonników i zakonnic oraz wiernych w umiłowanej ziemi polskiej, umocni ich jedność z Następcą Piotra i przyczyni się do stworzenia klimatu konstruktywnego porozumienia z władzami świeckimi, co umożliwi pokonanie istniejących jeszcze trudności i postęp w dążeniu do prawdziwego duchowego, moralnego i materialnego dobra narodu.”
Podjąłem tę misję w duchu mojego biskupiego zawołania: fiat voluntas Tua. Starałem się pełnić ją z najlepszą wolą, jak tylko umiałem. Dzięki współpracy z Konferencją Episkopatu i wsparciu ze strony struktur zakonnych męskich i żeńskich oraz wiernych świeckich, udało się zrealizować najważniejsze cele, dla których zostałem tu przysłany: przeprowadzenie restrukturyzacji administracyjnej Kościoła katolickiego (1992, 1996, 2004, 2009), wynegocjowanie i wprowadzenie w życie konkordatu (1993 i 1998) oraz adaptację i rozbudowę siedziby Nuncjatury Apostolskiej w Warszawie (1997). Był to czas przeobrażeń ustrojowych nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach byłego „bloku wschodniego”, które miały swój wpływ na życie kościelne i religijne. Patrząc na ten czas z perspektywy eklezjalnej, ogrom dokonań można również wyrazić przez zmiany wśród pasterzy Kościoła. W tym czasie objęło swój urząd 25 metropolitów i 53 biskupów diecezjalnych; do posługi zostało też powołanych 46 biskupów pomocniczych.
Misję powierzoną mi przez Jana Pawła II zechciał również potwierdzić Benedykt XVI. Dziś, gdy z jego woli kończę misję nuncjusza apostolskiego w Polsce, wyrażam przede wszystkim wdzięczność Bogu i podziękowanie dla wszystkich, którzy wspierali mnie w pełnieniu tej posługi w każdym z jej wymiarów.
Do wszystkich kardynałów, arcybiskupów i biskupów w Polsce
Przybywając do Polski w charakterze nuncjusza apostolskiego miałem świadomość wagi posługi i powierzonej mi misji, czemu dałem wyraz w przemówienia zaraz po przylocie na lotnisko Okęcie w Warszawie dnia 23 listopada 1989 r.: „Noszę w sobie świadomość tego, jaka przeszłość i jakie dziedzictwo jest związane z powierzoną mi posługą. Noszę w sobie świadomość tych wysiłków, jakie Prymas Tysiąclecia, obecny Prymas, sekretarz Episkopatu i cały Episkopat Polski uczynił w kierunku normalizacji stosunków między Kościołem a Państwem”. A następnie – za wstawiennictwem Matki kapłanów – powierzyłem Bogu całą tę posługę w modlitwie przed cudownym obrazem Królowej Polski na Jasnej Górze.
Czcigodni i Drodzy Księża Biskupi!
Pan Bóg sprawił, że dane nam było przebyć część pielgrzymiej drogi, służąc Kościołowi, który jest w Polsce. Z wdzięcznością i szacunkiem wspominam to wspólne pielgrzymowanie i posługiwanie, które wpisuje się w historię tego Kościoła i Kraju.
Pragnę raz jeszcze wszystkim i każdemu z osobna szczerze podziękować, a jeśli mimowolnie sprawiłem komuś przykrość – serdecznie przeprosić.
W tym czasie mogłem przeżyć również dwudziestą rocznicę przywrócenia relacji dyplomatycznych miedzy Stolicą Apostolską i Polską, która wiązała się również z dwudziestoleciem moje sakry biskupiej i posługi Nuncjusza Apostolskiego w Polsce. Bogu niech za to będą dzięki.
Z woli Ojca Świętego Benedykta XVI została mi dzisiaj powierzona nowa misja w Kościele, który jest w Polsce. Żegnam się z Wami jako Nuncjusz, a witam Was, jako nowy metropolita gnieźnieński i członek Konferencji Episkopatu Polski.
Polecam też osobę mojego następcy w posłudze papieskiego przedstawiciela w Polsce wypróbowanej życzliwości Konferencji Episkopatu i wszystkich wiernych.
Zapewniając o stałej pamięci w modlitwie, składam wyrazy szacunku
Józef Kowalczyk
Nuncjusz Apostolski w Polsce
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.