Kielce: odpust Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej – patronki miasta
07 maja 2010 | 19:40 | dziar Ⓒ Ⓟ
Bp Kazimierz Ryczan przewodniczył uroczystościom odpustowym MB Łaskawej Kieleckiej w bazylice katedralnej w Kielcach, w asyście kanoników katedralnych, profesorów Seminarium, dziekanów kieleckich, ale z udziałem stosunkowo niewielu wiernych.
W homilii bp Ryczan nazwał Maryję „możną patronką Kielc”, związaną z losami narodu i indywidualnymi losami ludzi, która „w planach zbawienia ma ogromne znaczenie”.
Zdaniem biskupa, Maryja uczy nas, że Bogu należy zawsze odpowiedzieć „tak”, a my w naszych środowiskach powinniśmy się starać się Ją naśladować, szczególnie w modlitwie i w uważnym słuchaniu słów Jezusa.
„Słowo Boga skierowane jest do mnie osobiście (…), Jezus mówi dziś konkretnie do mnie” – podkreślał bp Ryczan. Przypomniał także objawienia maryjne, podawał przykłady ilustrujące siłę różańcowej modlitwy. – „Świętowanie Matki Bożej Łaskawej jest wkroczeniem na drogę Maryi” – stwierdził biskup.
Uroczystość odbywała się w obecności słynącej łaskami ikony Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej, wystawionej w prezbiterium – przeniesionej z okazji odpustu z ołtarza w kaplicy bocznej.
Ok.1600 roku Wojciech Piotrowski, audytor krakowskiego sądu biskupiego, ofiarował kieleckiej kolegiacie obraz z wizerunkiem Matki Bożej z Dzieciątkiem. To dzieło nieznanego autora z przełomu XVI/XVII wieku. Już w latach 30. XVII wieku wizerunek zdobiły sukienki z klejnotami.
Szczególne nabożeństwo mieszkańców Kielc i okolic do Matki Bożej wiąże się z erygowanym przy kieleckiej kolegiacie Arcybractwie Różańcowym w 1626. Wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem stał się niemal od początku obiektem kultu, którego wyrazem były liczne wota, ofiarowywane przez duchowych, parafian, pielgrzymów. W XIX w. uroczystość odpustowa gromadziła licznych pielgrzymów, nawet z odległych miejscowości.
Od 1982 bazylika katedralna w Kielcach jest uznawana za ogólnopolskie sanktuarium maryjne. Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem odnawiano kilkakrotnie, w tym gruntownie w latach 1989 – 1990.
Obraz ukoronował osobiście Jan Paweł II 3 czerwca 1991. Wówczas została także urządzona kaplica Matki Bożej Łaskawej, gdzie codziennie modlą się kielczanie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.