Rozpoczęły się XVI Targi Wydawców Katolickich
07 maja 2010 | 14:40 | lk, tk, aw / maz Ⓒ Ⓟ
137 wystawców, o 37 więcej niż przed rokiem, prezentuje swoją ofertę wydawniczą na XVI Targach Wydawców Katolickich, które w dniach 7-9 maja odbywają się po raz pierwszy w nowym miejscu – w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie.
Katolickie wydawnictwa prezentują się na powierzchni ok. 600 mkw. Podczas tegorocznej edycji Targów sale, w których odbywać się będą liczne prezentacje, spotkania autorskie oraz dyskusje panelowe, zlokalizowano w pobliżu Zamku Królewskiego: przy trzech znajdujących się w pobliżu kościołach – św. Anny, księży jezuitów i archikatedrze św. Jana, w Centralnej Bibliotece Rolniczej.
– Chcemy, aby targi były nie tylko imprezą wystawienniczą, ale przede wszystkim świętem kultury duchowej – uważa ks. Roman Szpakowski SDB, od niedawna prezes Zarządu Stowarzyszenia Wydawców Katolickich i po raz pierwszy odpowiedzialny za przygotowanie Targów. Jego zdaniem, oferta wydawnicza targów będzie tradycyjnie prezentować książki promujące dobre, chrześcijańskie postawy.
Oficjalne otwarcie XVI Targów Wydawców Katolickich odbędzie się dziś o godz. 12.00 w Arkadach Kubickiego. Udział w uroczystości zapowiedziały władze samorządowe Warszawy.
Głównym punktem pierwszego dnia targów będzie wieczorna uroczysta Gala wręczenia Nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich: FENIKS 2010 i Mały FENIKS 2010. Początek o godz. 19.30 w Bazylice Serca Jezusowego przy ul. Kawęczyńskiej 53 na warszawskiej Pradze.
Jak poinformował ks. Szpakowski, do nagrody głównej – FENIKSA 2010 przyznawanego w dziewięciu kategoriach – zgłoszono ponad 230 tytułów.
Znani są już natomiast tegoroczni laureaci Małego FENIKSA za promowanie książki katolickiej w mediach. Nagrodę otrzymają: Katarzyna Fortuna z Radia Kraków – za audycje o literaturze katolickiej, Iwona Schymalla z TVP – za promowanie publikacji o pontyfikacie Jana Pawła II oraz ks. Andrzej Witerski, kapłan diecezji drohiczyńskiej za organizację Przeglądu Książki Katolickiej „Vade mecum” w parafii Wniebowzięcia NMP w Węgrowie – imprezy skierowanej do czytelników z małych miejscowości.
Uroczystości przyznania targowych nagród towarzyszyć będzie koncert Polskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”, który wykona repertuar złożony z pieśni religijnych, ludowych, pieśni Stanisława Moniuszki i Fryderyka Chopina.
Wcześniej, w godz. 15.00-17.00 w kościele Środowisk Twórczych przy Placu Teatralnym 8 odbędzie się konferencja nt. skutecznej promocji książki katolickiej w internecie. Spotkanie przygotowuje internetowa księgarnia katolicka Gloria24.pl
Natomiast w sobotę o godz. 10.30-12.00 spotkanie autorskie z ks. dr Krzysztofem Wonsem SDS, dyrektorem Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, autorem słynnej serii „Modlitwa Ewangelią na każdy dzień” oraz wielu książek i płyt CD o duchowości organizuje przy swoim stoisku Wydawnictwo Salwator.
O godz. 11.00 w sali przy archikatedrze św. Jana rozpocznie się debata „Homoseksualista w Kościele” połączona z promocją książki Tomasza Terlikowskiego. W spotkaniu oprócz autora będą uczestniczyć działacz środowisk homoseksualnych Krystian Legierski oraz jako moderator o. Artur Filipowicz SJ.
Z kolei Wydawnictwo „W Drodze” i Dominikańska Szkoła Wiary zapraszają do klasztoru ojców dominikanów przy ul. Freta (sala prowincjalska) na godz. 11.00 na wykład „Czy święci do lamusa?”. Wygłosi go dominikanin o. Wojciech Prus, patrolog i duszpasterz. Spotkanie poprowadzi Jan Grzegorczyk – pisarz, autor popularnej trylogii o księdzu Groserze.
Wydawnictwo Fronda zaprasza na spotkanie z dziennikarzem Wojciechem Sumlińskim, autorem książki „Kto naprawdę go zabił? Kulisy śmierci księdza Jerzego Popiełuszki”. Początek o godz. 11.00 w Klubie Księgarza, Rynek Starego Miasta 22/24.
O tym, czy Kościołowi w Polsce grozi zejście do podziemi dyskutować będą uczestnicy spotkania promującego książkę Tomasza Terlikowskiego „Operacja Chusta”. Początek w sobotę o godz. 14.00 w sali przy archikatedrze św. Jana.
O godz. 16.00 Wydawnictwo Biały Kruk zaprasza na spotkanie ze słynnym fotografikiem Adamem Bujakiem, współautorem (z kard. Stanisławem Nagy`m) albumu „Europa krzyżem bogata. Od Golgoty do Strasburga” – publikacji obwołanej stanowczym głosem w obronie symbolu chrześcijańskiej wiary w obliczu coraz bardziej agresywnych prób usuwania go z przestrzeni publicznej.
W niedzielę 9 maja o godz. 12.00 w kościele Środowisk Twórczych odbędzie się dyskusja wokół książki Jerry`ego Brewera „Cud Glorii”. Na kanwie publikacji odbędzie się spotkanie z małżeństwem Joanny i Jacka Wronów o historii przyjścia na świat i cudownego wyzdrowienia ich trzeciej córki.
Ostatniego dnia Targów swoje książki podpisywać będą m.in. Ernest Bryll, red. Maciej Iłowiecki, ks. Marek Dziewiecki, o. Wacław Oszajca oraz Dominik Makowski.
Gościem honorowym Targów będą Włochy, reprezentowane przez salezjańskie wydawnictwo „Elledici” z Turynu. Powstała w 1941 r. z inicjatywy ks. Pietro Ricaldonego oficyna specjalizuje się w publikacjach katechetycznych, naukowych i kulturalnych. Rocznie publikuje ok. 600 tytułów.
Przez wszystkie dni Targów w Arkadach Kubickiego działać będzie sala kinowa, w której prezentowane będą filmy pod wspólnym hasłem „Wielcy Świadkowie wiary”. Będzie to cykl filmów religijno-historycznych m.in. o Janie Pawle II, kardynałach Prymasach: Hlondzie i Wyszyńskim oraz o św. Siostrze Faustynie.
Przez cały czas trwania imprezy w godz. 10.00-18.00 ulicami Warszawy (zamkniętą trasą z i do zajezdni przy ul. Kawęczyńskiej) będzie jeździł specjalny tramwaj, który będzie darmowo dowoził chętnych na Targi. Nie zabraknie w nim konkursów, spotkań z autorami i głośnego czytania książek.
Organizatorem targów jest Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.