Zielona Góra: powstaje pomnik upamiętniający walkę o Dom Katolicki
05 maja 2010 | 12:18 | kk Ⓒ Ⓟ
Przy Filharmonii Zielonogórskiej trwają prace przy budowie pomnika, który upamiętni 50. rocznicę tzw. wypadków zielonogórskich. W ten sposób władze i mieszkańcy miasta chcą uczcić mieszkańców miasta, którzy w 1960 r. protestowali przeciwko zawłaszczeniu Domu Katolickiego przez ówczesne władze komunistyczne.
Do największych antykomunistycznych wystąpień w historii Zielonej Góry doszło 30 maja 1960 roku. Budynek Domu Katolickiego (dziś filharmonii) należący do zielonogórskiej parafii pw. św. Jadwigi chciała zająć milicja.
Dom Katolicki przy Placu Powstańców Wlkp. był centrum życia religijnego. Dzieci przychodziły na katechezę, działały kółka teatralne, biblioteka, przedszkole i parafialna Caritas. Organizatorem zajęć był ks. Kazimierz Michalski, który był pierwszym po wojnie zielonogórskim dziekanem i proboszczem parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej.
Mieszkańcy miasta wystąpili przeciwko komunistycznej władzy, broniąc prawa Kościoła do tego budynku. W zamieszkach uczestniczyło kilka tysięcy ludzi. Ponad 200 osób zostało aresztowanych, a 178 skazanych na kary więzienia. Najwyższe kary dochodziły do pięciu lat więzienia. Ks. Michalski musiał opuścić miasto.
W związku z okrągłą rocznicą przy budynku zielonogórskiej filharmonii powstaje pomnik odwołujący się do tamtych wydarzeń. Komisja składająca się m.in. z historyków, architektów, radnych i dziennikarzy wybrała propozycję artysty Roberta Kai, który na symbolicznych drzwiach do celi umieścił tekst tłumaczący, co wydarzyło się 50 lat temu w Zielonej Górze.
Pomnik to tylko jeden element obchodów rocznicy. Planowane jest także wznowienie uzupełnionej książki „Wydarzenia Zielonogórskie w 1960 roku”, którą wyda Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Pozycja trafi m.in. do bibliotek, szkół, instytucji kulturalnych. – Wiedza mieszkańców miasta, zwłaszcza młodych, dotycząca tego tematu jest niewielka – mówi współautor publikacji dr Tadeusz Dzwonkowski z Archiwum Państwowego w Zielonej Górze.
W samą rocznicę oprócz odsłonięcia pomnika planowane są Msza św., wystawa, koncert i inscenizacja historyczna. Wcześniej w bibliotece miejskiej mają odbyć się spotkania z historykami i świadkami wydarzeń z 1960 roku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.