Miętustwo: górale dziękowali za ocalenie kościoła z trzęsienia ziemi
04 maja 2010 | 12:26 | jg / kw Ⓒ Ⓟ
Górale z parafii w Cichym-Miętustwie licznie uczestniczyli 3 maja w święcie Królowej Polski. Uroczystości były połączone z odpustem parafialnym. Górale dziękowali za ocalenie kościoła z trzęsienia ziemi.
Mszę św. odpustową odprawiał ks. Piotr Gąsior, redaktor naczelny krakowskiego oddziału „Przewodnika Katolickiego”. – Musimy szanować siebie nawzajem. Słuchajmy rad Matki Bożej – mówił duchowny. Wspomniał również postać Jana Pawła II i Juliusza Słowackiego. Przypomniał też powiedzenie: „Takie jest Kościoła szanowanie, jak Matki traktowanie”. – Chciejmy na nowo zgłębić się w te słowa – apelował do górali.
Podczas Mszy św. nie brakło modlitwy dziękczynnej za ocalenie góralskiego kościoła z trzęsienia ziemi, które nawiedziło Podhale w 2004 r. Wszystkie prace remontowe zostały już zakończone. W oprawę liturgii byli zaangażowani wierni ubrani w stroje regionalne. Szczególnie pięknie wyglądały małe dzieci sypiące kwiaty w czasie procesji na zakończenie Eucharystii.
Na uroczystościach odpustowych nie zabrakło kapeli regionalnej i zespołów regionalnych, działających przy parafii. Zagrali i zaśpiewali „Mali Miętusianie” i „Tatry”. Do Miętustwa przyjechało wiele delegacji z pocztami sztandarowymi, m.in. straży pożarnej, Związku Podhalan, miejscowych szkół. Obecni byli także przedstawiciele Polonii Amerykańskiej. Za liczny udział w uroczystościach i zaangażowanie na rzecz parafii podziękował licznie zgromadzonym wiernym ks. Michał Kliś, proboszcz parafii w Miętustwie.
Parafia w Miętustwie w 2008 r. obchodziła 100-lecie. W parafii rekolekcje wielkopostne głosili w ostatnich latach m.in. ks. Sławomir Oder –postulator procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II i ks. Robert Nęcek, rzecznik prasowy archidiecezji krakowskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.