Bp Skworc: nie odbierajmy antyświadectwem wiary i nadziei naszym rodakom
03 maja 2010 | 14:45 | eb Ⓒ Ⓟ
Biskup tarnowski Wiktor Skworc zaapelował, aby nie odbierać antyświadectwem wiary i nadziei naszym rodakom, szczególnie młodemu pokoleniu. Hierarcha, który w katedrze przewodniczył Mszy św. w intencji Ojczyzny mówił, by sprzeciwiać się demoralizacji i laicyzacji, moralnemu „widzi-mi-się” narodowego czy importowanego pogaństwa.
„Brońmy nadziei, która w nas jest dając świadectwo prawdy; niech w tym dziś manifestuje się nasz patriotyzm” – podkreślił bp Skworc. Mówił też, że „miłość do Ojczyzny nie jest miłością idei, mitu, lecz troską o tę konkretną, która została nam dana – jako dziedzictwo i zadanie, razem z jej trudną historią i możliwą jasną przyszłością”.
Nawiązując do tragicznej katastrofy samolotu prezydenckiego z 10 kwietnia, biskup powiedział, że wiara w Boga pozwalała przetrwać ból i widzieć drogę ku budowaniu, w nowy, solidarny sposób, historii naszego narodu. „Wielu ze wstydem mogło się przekonać o prawdzie słów świętego Pawła: Bo całe Prawo wypełnia się w tym jednym nakazie: Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego. A jeśli u was jeden drugiego kąsa i pożera, baczcie, byście się wzajemnie nie zjedli”.
Biskup apelował, aby nie zapominać znaków i nauk dawanych nam przez narodową historię; by nie odrzucać światła wiary i miłości, które kształtowało życie wielu pokoleń Polek i Polaków.
Nawiązując do Siedmiu Boleści Maryi, kaznodzieja odwołał się do współczesnych doświadczeń. Wskazywał, że pierwsza lekcja Maryi mobilizuje nas do podjęcia troski o narodowe dobro, które już posiadamy, bez oglądania się na koszty; bez względu na cierpienie, które służba ziemskiej Ojczyźnie może przynieść.
Mówiąc o Maryi, która towarzyszyła Jezusowi podczas Drogi Krzyżowej, bp Skworc podkreślił, że z tej lekcji płynie przesłanie pomocy zwłaszcza ludziom wykluczonym, zepchniętym na margines, chorym, sierotom i rodzinom wielodzietnym.
„Wiele należy uczynić, by odpowiednie instytucje państwowe spełniały swój obowiązek względem wszystkich obywateli. Instytucje państwa czy samorządu.., to nie bezduszne machiny; wszak pracują w nich Polacy – urzędnicy, którym nieraz brakuje empatii i pamięci, kto jest suwerenem tego państwa, któremu na imię Polska" – powiedział bp Skworc.
Nawiązując do szóstej Boleści, która jest związana ze zdjęciem ciała Jezusa z krzyża i powierzenia go Jego Matce, ordynariusz tarnowski akcentował, że ta scena bardzo często towarzyszyła naszym dziejom w przeszłości. Wspominając ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem hierarcha powiedział, że potrzeba „wznosić wspólny dom, na fundamencie wartości, które kształtowały życie pomordowanych rodaków i tych wszystkich, którzy w społecznej służbie oddali życie”.
W uroczystej Mszy św. w tarnowskiej katedrze uczestniczyli parlamentarzyści, samorządowcy, osoby duchowne, kombatanci i młodzież.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.