Abp Życiński: niech jednoczy nas szacunek dla wspólnej tradycji
03 maja 2010 | 12:58 | mj / kw Ⓒ Ⓟ
Szacunek dla godności ludzkiej i wspólnej tradycji wymienił abp Józef Życiński jako wartości, które powinny jednoczyć Polaków. Metropolita lubelski odprawił 3 maja Mszę św. w intencji ojczyzny w archikatedrze lubelskiej.
– Dziękujemy za kształt polskiej demokracji, o której marzyły wcześniejsze pokolenia i którego podstawowy zarys otrzymaliśmy już w Konstytucji 3 Maja. Maryi, Królowej Polski, zawierzamy losy naszej ojczyzny i tych wszystkich, którzy starają się łączyć postawę troski o dobro wspólne, wrażliwości i uczciwości, z otwarciem na służbę braciom – mówił abp Życiński. Dziękował także za „mistrzów i nauczycieli wolności” – Jana Pawła II, prymasa Stefana Wyszyńskiego, ks. Jerzego Popiełuszkę. – Dziękujemy Bogu za świadectwo ich siły ducha, cierpienia, konsekwencji, odwagi. Świadectwa, które stanowi wyraz związania w naszej tradycji tego, co otwarte na Bożą rzeczywistość, z tym, co wrażliwe i zatroskane o stan polskiej wolności i demokracji – powiedział.
Przypomniał, że gdy sześć lat temu Polska znalazła się w strukturach Unii Europejskiej, „niektórzy pesymiści straszyli i patrzyli tylko od strony lęków”. – Dziś żaden z ich zarzutów nie może być powtórzony z odpowiedzialnością za słowo, a my dziękujemy Bogu, że polskie świadectwo stylu znajduje zrozumienie i traktowane jest z uznaniem przez tylu mieszkańców innych europejskich krajów – podkreślił, wymieniając jako przykład uznanie dla zbiorowej modlitwy Polaków po katastrofie w Smoleńsku.
Zauważył, że wartością, na którą w czasie przyspieszonych zmian kulturowych trzeba zwracać szczególną uwagę, jest szacunek dla drugiego człowieka, a także dla jego śmierci. – Przeżywając uroczystość Maryi Królowej Polski prosimy, by dla nas osoba ludzka była wartością najwyższą, byśmy nigdy nie traktowali instrumentalnie ludzkich cierpień, śmierci, ludzkiego ciała, byśmy potrafili spojrzeniem wiary obejmować tę rzeczywistość, którą współtworzymy jako spadkobiercy pokolenia, które pracowało nad Konstytucją 3 Maja – mówił abp Życiński.
Podkreślił, że należy o tym pamiętać zwłaszcza w kontekście kolejnych etapów wyborów politycznych. – Czymś ważnym jest, by nie patrzeć na wybory tylko w perspektywie krytycznej, sugerując, że każda postać polityki jest czymś brudnym i niestosownym, bo wtedy ci, którzy chcą mieć czyste ręce, będą wycofywać się z rywalizacji politycznej, a zostaną ci, którzy nie mają skrupułów i którzy każdą wartość potrafią traktować instrumentalnie – zaznaczył. – Ważne jest, by odnosić się z szacunkiem i powagą do pewnych zachowań, ale jednocześnie, by nie pozwolić, by traktowano w sposób instrumentalny takie wartości, jakie są nadrzędne w stosunku do kolejnych władz i ekip – dodał.
Wskazał, że wśród tych wartości są Kościół, wiara religijna i zasady dekalogu. – Musimy pamiętać o tym, że Królowa Polski jest ponadpartyjna, Matka Boża nie wiąże się z żadną frakcją, Ona jest dla wszystkich. Nasze kościoły są otwarte dla każdego człowieka, który szuka swej wierności Chrystusowi i w żadnej kampanii politycznej nie mogą być wiązane z żadną partią – mówił. – Praktyka wykazuje zresztą, że te partie, które usiłowały szukać instrumentalnego wykorzystania Kościoła, np. przez podkładanie ulotek w świątyniach, już zniknęły z horyzontu politycznego – dodał.
– Z należytym szacunkiem traktujemy przedstawicieli różnych środowisk, różnych formacji, polecając Maryi Królowej Polski tych, którzy potrafią różnić się pięknie i w postawie wzajemnego szacunku wykazywać troskę o dobro wspólne – mówił abp Życiński.
– Możemy różnić się w szczegółach dotyczących programu, ale jednoczy nas to samo zakorzenienie w polskiej historii, ten sam szacunek dla wielkich kart polskich dziejów, ta sama świadomość wielkiej tradycji, z której wyrastamy. W tej postawie możemy zawierzać Maryi naszą przyszłość, patrząc z ufnością na nadchodzące wydarzenia – zaznaczył.
W uroczystej Eucharystii wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich, służb mundurowych, kombatanci, liczne poczty sztandarowe. Dalsze uroczystości związane z rocznicą uchwalenia konstytucji odbyły się na Placu Litewskim przy pomniku Konstytucji 3 Maja.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.