Księża i parafianie odznaczeni za ochronę zabytków
30 kwietnia 2010 | 10:07 | kk Ⓒ Ⓟ
Z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków odznaczono osoby chroniące lubuskie zabytki. W tym roku szczególnie doceniono księży i współpracujących z nimi parafian.
Wojewódzkie obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków poprzedziła Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Gromnicznej. Przewodniczył jej bp Stefan Regmunt, który obok wojewody lubuskiego był honorowym patronem wydarzenia.
Po Mszy św. uczestnicy przenieśli się do kożuchowskiego zamku. Tam wręczono nagrody i odznaczenia. Zdaniem lubuskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków Barbary Bielinis-Kopeć, Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków to okazja do wyróżnienia osób, które na co dzień realizują zadania związane z ochroną obiektów zabytkowych. – Jest to więc taki jeden dzień w roku, kiedy można wspomnieć wszystkich, którzy przez całe lata dbają o zabytki, poddają je konserwacji, nie zabiegając o żaden splendor, o żadne nagrody – podkreśla wojewódzki konserwator.
W tym roku wśród nagrodzonych znalazło się aż dwunastu księży. – Skupiamy się w tym roku mocno na właścicielach zabytków sakralnych podkreślając, że są to najlepiej utrzymane obiekty. Oczywiście nie tylko księża na to pracują, ale i lokalna społeczność, rady parafialne – wyjaśniła Barbara Bielinis-Kopeć.
„Złotą Odznakę za Opiekę nad Zabytkami” przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymał m.in. ks. Bogdan Kusiak z parafii pw. św. Jana od Krzyża w Starosiedl, który przeprowadził gruntowny remont kościoła w Stargardzie Gubińskim, wyremontował dach kościoła parafialnego w Starosiedlu, a ostatnio zaangażował się w remont szachulcowego kościółka w Witaszkowie. Kapłan podkreśla, że sam niczego by nie dokonał. – Ta nagroda to docenienie pracy parafian, którzy umieją się zmobilizować – podkreślił w rozmowie z KAI. Parafia w Starosiedlu otrzymała także „Lubuskie Konserwacje 2010” czyli nagrodę wojewódzkiego konserwatora zabytków za realizację prac konserwatorsko-restauratorskich w kościele w Witaszkowie.
Natomiast ks. Paweł Bryk, dyrektor ekonomiczny w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu otrzymał „Srebrną Odznakę za Opiekę nad Zabytkami”. W rozmowie z KAI podkreślił, że nikt troszczący o zabytki nie liczy na nagrody. – Po prostu żyjemy w tym domu, to jest nasz dom i staramy się o niego dbać jak możemy. Korzystamy przecież z dziedzictwa cystersów, którzy ten dom wznieśli. Jesteśmy ich dłużnikami i dbamy jak potrafimy – zauważył. – Myślimy nie tylko o tym, żeby było nam wygodnie, ale mamy świadomość, że to pomnik historii i świadectwo kultury, które musimy przekazać kolejnym pokoleniom – zaznaczył.
W paradyskim seminarium prace restauratorskie cały czas trwają. Zakończył się etap rekonstrukcji zachowanych w części fresków, które pokazują gotycki i renesansowy wystrój kościoła. – Byliśmy przekonani, że te freski zginęły bezpowrotnie w czasie dwóch pożarów które nawiedzały kościół w 1633 i 1722 roku. Po ogromnych pracach i badaniach okazało się, że jednak relikty jeszcze są i jest co pokazać – wyjaśnia ks. Bryk. – W ostatnich dniach została przyznana kolejna dotacja na restauracje zabytkowych konfesjonałów – dodał.
Wśród nagrodzonych były osoby świeckie troszczące się o kościoły. Małgorzata Czernik jest sołtysem Witaszkowi. „Wykazała się wielkim zaangażowaniem w sprawę remontu zabytkowego, XVIII w. kościoła w Witaszkowie, którego drewniana, szkieletowa konstrukcja od wielu lat stwarzała zagrożenie” – czytamy w uzasadnieniu. Pani sołtys poza osobistym nadzorem inwestycji w latach 2007-2009, włączyła się w pozyskanie funduszy. Zainicjowała i zorganizowała wiele festynów, zabaw tanecznych, a także koncertów, z których dochód przeznaczono na prace remontowe przy zabytku. – Trzeba było ratować. Tyle lat kościół stał, a teraz miałby się rozpaść? – zapytała retorycznie.
„Złotą Odznakę za Opiekę nad Zabytkami” przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymali proboszczowie: ks. Władysław Stachura z Kożuchowa, ks. Jan Górski z Borowa Wlk., ks. Robert Nowak z Łagowa, ks. Antoni Mackiewicz z Sulechowa, ks. Jan Truty z Nowej Soli, ks. Bogdan Kusiak ze Starosiedla, ks. Mieczysław Dereń z Zielonej Góry, ks. Tadeusz Lubiatowski z Witoszyna, ks. Sławomir Marciniak z Bieniowa, ks. Marian Bumbul z Lubska, a także ks. Jarosław Stoś – rektor seminarium duchownego w Paradyżu oraz Zbigniew Wilkowiecki – wójt Gminy Brody i Joanna Patorska – wieloletnia dyrektor Muzeum w Międzyrzeczu. „Srebrną Odznaką za Opiekę nad Zabytkami” wyróżnieni zostali: ks. Paweł Bryk – dyrektor ds. ekonomicznych diecezjalnego seminarium, Krzysztof Kwaśniak – członek Rady Kościelnej parafii w Rudnie oraz Małgorzata Czernik – sołtys wsi Witaszkowo.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.