Bydgoszcz: „Wiatrak” organizatorem pokazu filmu „Ludzkie doświadczenie”
29 kwietnia 2010 | 10:22 | jm Ⓒ Ⓟ
Bydgoska Fundacja „Wiatrak” organizuje specjalne pokazy niezwykłego filmu „The Human Experience” („Ludzkie doświadczenie”). Ekranizacja została wyprodukowana przez amerykańską wytwórnię Grassroots Films i zaprezentowana w wielu miastach Europy.
Pomysłodawcą ogólnopolskiej trasy filmowej jest bydgoszczanin Maciej Syka. Niezwykły obraz, a także wytwórnię poznał dzięki o. Stanowi Fortunie. Franciszkanin na co dzień pracuje na południowym Bronxie w Nowym Jorku wśród trudnej młodzieży afroamerykańskiej, trafiając do niej z Dobrą Nowiną. – Ojciec Stan gościł w Bydgoszczy w 2005 roku. Grassroots Films wyprodukował dla niego wideoklipy i teledyski. O wytwórni usłyszeliśmy również podczas Światowych Dni Młodzieży w Sydney. Instytucja robi coś, czego bardzo brakuje w Polsce. Produkuje filmy w duchu nauczania Jana Pawła II. One do niczego nie namawiają, ale pokazują drogę – tłumaczy Maciej Syka.
Studio i wytwórnia powstały po zamachach terrorystycznych w 2001 roku w Nowym Jorku. Zasadniczym celem działalności jest pokazywanie „dobrych obrazów”. – Wytwórnię odwiedziłem w listopadzie ubiegłego roku. Doznałem szoku, kiedy zobaczyłem, że mieści się ona w budynku franciszkanów, gdzie działa ojciec Stan Fortuna. Film, który pokażemy w kilku miastach Polski, jest najmocniejszą produkcją, jaką widziałem w swoim życiu. Ruszamy już 15 maja – dodał Maciej Syka.
Ojciec Fortuna jest również znakomitym gitarzystą, gra na klawiszach i bębnach, śpiewa, komponuje i pisze teksty. – Jan Paweł II rządzi. To mój bohater. Mogę powiedzieć, że szaleję na Jego punkcie. Byłem z Nim duchem przez 26 lat. Moment, w którym został papieżem, był także momentem mojego powołania – mówił o. Stan Fortuna w 2005 roku.
„The Human Experience” to historia młodych Amerykanów – braci, którzy po ciężkich doświadczeniach życiowych zaczynają poszukiwać „czegoś więcej”, niż pieniędzy i kariery. Wyruszając w podróż, która na zawsze odmieni ich życie, rozpoczynają poszukiwania odpowiedzi na podstawowe pytanie dotyczące każdego młodego człowieka: „Po co żyję?”. Bohaterowie wyruszają najpierw w środowiska bezdomnych w Nowym Jorku. Następnie udają się do Peru oraz Afryki, gdzie pracują z chorymi na AIDS i z dziećmi ulicy.
Ekranizacja zdobyła dotychczas trzydzieści nagród na ogólnoświatowych festiwalach – w tym pierwszą nagrodę na Festiwalu im. Jana Pawła II na Florydzie w Stanach Zjednoczonych. – Maciej Syka wiedział, że sam nic nie zrobi. Widział również, że „Wiatrak” działa na co dzień w podobnym duchu i przyszedł do nas. Ci bohaterowie tak bardzo podjęli ducha nauczania Jana Pawła II. My pragniemy dołożyć cząstkę siebie – to nasze zaakcentowanie, że Ojciec Święty jest obecny w sercach wielu młodych ludzi – powiedział prezes „Wiatraka” ks. Krzysztof Buchholz.
Oprócz specjalnych pokazów będzie możliwość spotkania się z aktorami, którzy opowiedzą bezpośrednio o swoich doświadczeniach. Seanse mają wpisać się również w przygotowania do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Madrycie. Bydgoski pokaz odbędzie się 18 maja, czyli w 90. rocznicę urodzin Jana Pawła II. Cała trasa rozpocznie się pokazem 16 maja w Warszawie. Po stolicy spotkania odbędą się również w Inowrocławiu, Koszalinie, Poznaniu oraz Chorzowie.
Patronat medialny nad pokazami objęli: „Przewodnik Katolicki” oraz „Gość Niedzielny”. Inicjatywa jest również wspierana przez metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.