Aż na koniec ziemi
26 kwietnia 2010 | 15:12 | Materiał sponsorowany / kw Ⓒ Ⓟ
Nie wszyscy pielgrzymujący do Santiago de Compostela kończą wędrówkę u grobu św. Jakuba. Niektórzy podążają jeszcze kilkadziesiąt kilometrów dalej na zachód – do miejscowości Fisterra.
Już od średniowiecza część pątników po modlitwie u grobu św. Jakuba szła dalej. Udawali się na wysunięty daleko w ocean Przylądek Finisterre (łac. Koniec ziemi) do miejscowości Fisterra. Tam palili swoje pielgrzymie szaty i obmywali się w morskiej wodzie. Czynili tak na znak porzucenia dotychczasowego grzesznego życia i rozpoczęcia nowego. Dowodem przemiany była zabrana z plaży muszla, która szybko stała się symbolem Drogi św. Jakuba.
Tradycyjnie pielgrzymka do Santiago de Compostela musi odbywać się pieszo, konno lub na rowerze. Do grobu św. Jakuba można wyruszyć z różnych miejsc, trzeba przebyć przynajmniej 150 km.
„Pielgrzymki po Europie” to seria 12 książek, które przydadzą się nie tylko pielgrzymującym do miejsc świętych Europy, ale także tym, którzy pozostając w domu pragną poznać słynące z cudów ośrodki kultu wiary chrześcijańskiej. Pierwszy przewodnik, dotyczący Fatimy i Góry św. Patryka, ukazał się w lutym. Kolejne tomy z serii zaprezentują Lourdes i Les Saintes Maries De La Mer (Francja), Santiago de Compostela i El Rocio (Hiszpania), Kalwarię Zebrzydowską (Polska) i Kavelaer (Niemcy), Amsterdam (Holandia) i Scherpenheuvel (Belgia) oraz Medjugorje (Bośnia) i Iona (Szkocja). Do każdej części dołączone są płyty DVD z filmami i reportażami na temat opisywanych miejsc.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.