Dzień otwarty w seminarium warszawskim
25 kwietnia 2010 | 10:13 | rl / kw Ⓒ Ⓟ
Już po raz drugi Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne w Warszawie zaprasza wszystkich chętnych do odwiedzin. 25 kwietnia organizowany jest dzień otwarty, w trakcie którego będzie można zobaczyć wnętrza seminarium i spotkać się z alumnami.
W związku ze zbliżającą się beatyfikacją ks. Jerzego Popiełuszki w sposób szczególny warszawskie seminarium chce tym razem przypomnieć postać legendarnego kapelana, który kształcił się właśnie w tym miejscu.
Dzień otwarty w stołecznym seminarium będzie przebiegał pod hasłem „Metropolitalne Seminarium Duchowne w Warszawie domem formacji ks. Jerzego Popiełuszki”. Od godz. 11.00 każdy chętny będzie mógł wejść do budynku i zwiedzić miejsce, w którym kształcą się przyszli księża.
Ks. prof. Krzysztof Pawlina, rektor Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie podkreśla, że dzień otwarty jest okazją, by poznać prawdę o przygotowaniu do kapłaństwa, by zweryfikować to, co słyszymy o tym przygotowaniu, szczególnie w mediach. „Zapraszam do seminarium, by zobaczyć ludzi szczęśliwych. Tu nikt nie jest skazany, to nie są nieszczęśnicy, ale ludzie, którzy przychodzą z wyboru” – mówi ks. Pawlina.
Warszawskie seminarium już po raz drugi otwiera swe podwoje dla wszystkich chętnych. W roku ubiegłym odwiedziło je ok. 8 tys. osób, choć – jak przyznał rektor – młodych ludzi nie było zbyt wielu. Tym razem do odwiedzin ma ich zachęcić m.in. spotkanie z Adamem Woronowiczem, który wcielił się w postać ks. Jerzego Popiełuszki w filmie „Popiełuszko. Wolność jest w nas”. W seminaryjnych ogrodach odbędzie się również koncert kleryckich grup „Bojownicy Pana” i „Worship”.
Tegoroczny dzień otwarty w sposób szczególny poświęcony jest legendarnemu kapelanowi, którego beatyfikacja odbędzie się 6 czerwca na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Każdy chętny będzie miał niepowtarzalną okazję, by zobaczyć miejsce, w którym wzrastał męczennik. Zostanie udostępniony m.in. pokój, w którym mieszkał kapłan. Wyposażono go w takie sprzęty, jakie używane były w okresie, gdy w seminarium studiował ks. Jerzy. Są więc dwa żelazne łóżka, biurko, szafka, kilka kubków, maszyna do pisania czy otwarta książka.
W sali wykładowej, w której uczył się późniejszy legendarny kapelan, urządzono wystawę poświęconą jego życiu. Znajdują się tam oryginalne ornaty, w których ks. Popiełuszko sprawował Msze św. za Ojczyznę, kielich mszalny, jego drobne rzeczy jak również fotografie ilustrujące jego kapłańską drogę. Szczególnie cenne wydaje się podanie o przyjęcie, jakie Jerzy Popiełuszko złożył w warszawskim seminarium. Jak wiadomo prosił w nim o możliwość rozpoczęcia przygotowania do kapłaństwa, gdyż ma umiłowanie „do tego zawodu”. Można będzie również obejrzeć wystawę obrazów inspirowanych męczeńską śmiercią ks. Jerzego i doświadczeniami stanu wojennego. Dzieła pochodzą ze zbiorów Muzeum Archidiecezjalnego w Warszawie.
25 kwietnia to Niedziela Dobrego Pasterza, gdy Kościół w sposób szczególny modli się o powołania. Ks. Pawlina zastrzega jednak, że otwarcie tego dnia seminarium dla wszystkich chętnych nie ma na celu jedynie podjęcia akcji powołaniowej. Chodzi także o „tworzenie klimatu kultury powołaniowej”, który pomaga ludziom rozpoznać ich życiowe powołanie.
Podczas niedzielnego spotkania, które o godz. 20.00 zakończą uroczyste nieszpory w kościele seminaryjnym pod przewodnictwem abp. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego, przy wejściu do budynku Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica poświęcona ks. Jerzemu Popiełuszce.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.