Pogrzeb ks. płk. Adama Pilcha
24 kwietnia 2010 | 19:31 | js/PAP / kw Ⓒ Ⓟ
Ks. płk Adam Pilch, pełniący obowiązki naczelnego kapelana wojskowego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, został dziś pochowany na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie.
Zginął 10 kwietnia w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się od nabożeństwa żałobnego w kościele Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie. W uroczystości uczestniczyli rodzina, przyjaciele, przedstawiciele MON, Akademii Lotniczej w Dęblinie i parafianie ks. Pilcha.
Po nabożeństwie trumna z ciałem pastora została przewieziona na cmentarz ewangelicko-augsburski przy ul. Młynarskiej w Warszawie. Tam pożegnali go duchowni ewangeliccy, przedstawiciele armii, duszpasterstwa wojskowego, MON oraz parafianie.
„Był człowiekiem dialogu, jako ekumenista zapisał się w pamięci warszawiaków” – powiedział podczas uroczystości na cmentarzu ks. prof. Bogusław Milerski, prorektor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. Podkreślił, że ks. Adam Pilch był żołnierzem i pastorem żołnierzy i wykonywał swoje obowiązki do końca. Dodał, że parafianie zapamiętają go jako osobę „mądrą, skromną, oszczędną w formie i nieszukającą zaszczytów”.
Ks. płk Adam Pilch urodził się 26 czerwca 1965 roku w Wiśle. Po studiach w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej został ordynowany 15 lipca 1990 roku w Sorkwitach na duchownego Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w RP. Od 1993 r. był związany z warszawską parafią Wniebowstąpienia Pańskiego, najpierw jako proboszcz administrator, a od 1996 jako proboszcz. Także od 1993 był proboszczem administratorem parafii w Żyrardowie. Od 1995 służył w ewangelickim duszpasterstwie wojskowym jako dziekan Warszawskiego Okręgu Wojskowego, od 1999 r. był zastępcą ewangelickiego biskupa wojskowego, a od listopada 2010 pełnił obowiązki naczelnego kapelana wojskowego.
Ks. płk Adam Pilch był członkiem Kapituły Orderu Uśmiechu. W 2007 roku został odznaczony złotym medalem Alberta Schweitzera, nadanym przez Światową Akademię Medycyny w uznaniu za postawę humanitarną i działalność wskazującą drogę rozwoju ku człowieczeństwu.
Od 1990 roku był współorganizatorem comiesięcznych ekumenicznych nabożeństw w Warszawie. Był także członkiem Komitetu Warszawskich Dni Biblijnych przy Towarzystwie Biblijnym w Polsce.
Był współorganizatorem jubileuszu 25–lecia istnienia niemieckiej, ewangelickiej Fundacji Znaki Nadziei, niosącej pomoc byłym polskim więźniom obozów koncentracyjnych.
Uczestniczył w spotkaniach z żołnierzami w misjach pokojowych w Kosowie, Libanie, Czadzie. Brał udział w licznych międzynarodowych konferencjach i seminariach. Zaangażowany był w prace ze środowiskami kombatanckimi, a także studenckimi.
„Wychowywał pokolenia młodych teologów, którzy zawsze darzyli go wielkim szacunkiem, nie tylko ze względu na jego pracę. Był człowiekiem wielkiej miłości, którą potrafił przekazywać innym, człowiekiem wielkiej kultury, jakiej nie spotyka się już na co dzień. Potrafił słuchać, szanował człowieka i uczył tego swoich współpracowników i swoich parafian. Pomagał młodym ludziom wchodzić w świat służby kościelnej. Zawsze odpowiedzialny, zorganizowany, cierpliwy i nie odmawiający pomocy. Łagodzący spory i konflikty” – tak wspominają go parafianie.
Pozostawił w żałobie żonę i córkę, rodziców z rodziną. Pośmiertnie ks Pilch został mianowany na stopień generała brygady i odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.