Kielce: Bogdan Białek laureatem Nagrody ks. Stanisława Musiała
23 kwietnia 2010 | 15:48 | dziar Ⓒ Ⓟ
Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego w Kielcach, został laureatem nagrody ks. Stanisława Musiała. Kapituła Nagrody przyznała ją kielczaninowi za inicjatywy promujące dialog chrześcijańsko – żydowski i polsko – żydowski.
Białek, psycholog, , redaktor naczelny miesięcznika psychologicznego "Charaktery" od lat pracuje na rzecz upamiętniania śladów pożydowskich w Kielcach i na Kielecczyźnie oraz nad zachowaniem prawdy historycznej o relacjach polsko – żydowskich.
Stowarzyszenie im. Jana Karskiego powstało w marcu 2005 roku. Głównym jego celem jest działanie na rzecz upowszechniania postaw otwartości i poszanowania dla osób i grup o odmiennej identyfikacji rasowej, etnicznej, narodowej, religijnej bądź kulturowej.
Stowarzyszenie inspiruje także działania przeciw wszelkim formom antysemityzmu, ksenofobii, rasizmu.Dzięki inicjatywom Bogdana Białka i kierowanego przez niego Stowarzyszenia, jest m.in. rokrocznie obchodzona rocznica Pogromu Żydów w Kielcach, marsze pamięci czy kolejne rocznice likwidacji getta.
W 2010 r. zorganizowany został dwudniowy Szabaton czy Dni Dawida Rubinowicza w Bodzentynie oraz wiele imprez kulturalnych – koncertowych, wystawienniczych, wydawniczych nawiązujących do wspólnych korzeni chrześcijańsko – żydowskich. Jedna z ostatnich inicjatyw Stowarzyszenia to odnowienie i nowa aranżacja grobu Ofiar Pogromu Żydów, która ma się zakończyć przed kolejną rocznicą Pogromu, czyli do 4 lipca.
Nagroda im. ks. Stanisława Musiała jest przyznawana od 2008 r., ustanowił ją Krakowski Klub Chrześcijan i Żydów „Przymierze”. W ubiegłym roku nagrodę otrzymał Chmielnik – miasteczko na Kielecczyźnie za całokształt inicjatyw podejmowanych od 10. lat na rzecz dialogu. Ceremonia wręczeni Nagrody Bogdanowi Białkowi odbędzie się 30 kwietnia w piątek w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.