Pogrzeb wicemarszałek Senatu Krystyny Bochenek
22 kwietnia 2010 | 13:34 | ksas / kw Ⓒ Ⓟ
„Śmierć, kiedy spojrzeć na nią w wymiarze społecznym, pozostaje zawsze w służbie życia. Dla nas śmierć jest po to, aby na nowo przemyśleć życie” – powiedział abp Damian Zimoń podczas uroczystości pogrzebowych tragicznie zmarłej w Smoleńsku wicemarszałek Senatu Krystyny Bochenek.
Uroczystości odbyły się 22 kwietnia w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach. „Chrystus poniósł najbardziej okrutną śmierć, aby ukazać pełnię życia” – podkreślił metropolita katowicki.
Abp Zimoń stwierdził, że ludzie, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem oddali swe życie w obronie tych wartości, za które najwyższą cenę zapłacili polscy oficerowie i przedstawiciele inteligencji przed 70 laty – za Boga, za honor i za Ojczyznę. „Pielgrzymowali do Katynia po to, aby dać świadectwo tym samym wartościom, które reprezentowali” – podkreślił.
Dodał, że każda śmierć zobowiązuje, tym bardziej śmierć tak wybitnych osób. Jest wezwaniem do wierności tym wartościom. „Zobowiązuje też do kontynuacji polityki przywracania pamięci historycznej, która jest niezaprzeczalną zasługą prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego współpracowników” – powiedział abp Zimoń.
„Bóg posyła ludzi, którzy są jakby zapowiedzią ‘nowej ziemi i nowego nieba’” – mówił kaznodzieja. „Nie wątpię, jedną z takich postaci była i pozostanie w naszej pamięci śp. Krystyna Bochenek”. Przypomniał, że była doskonałą dziennikarką, która wychowała grono licznych następców nie tylko w Radiu Katowice.
Przypomniał, że była inicjatorką „Ogólnopolskiego Dyktanda”, które od ponad 20 lat gromadzi setki entuzjastów języka polskiego. Prowadziła też „Rozmowy o języku polskim”. Ważne było dla niej budowanie obrazu Śląska jako regionu o wysokiej kulturze. Szczególnie podziękował zmarłej senator za jej zaangażowanie w Metropolitalne Święto Rodziny, a także za tegoroczną inicjatywę, by w jego ramach zorganizować maraton czytania tekstów Jana Pawła II.
„Udowodniła, że polityka jest miejscem dla świeckich katolików, w którym mogą skutecznie pracować na rzecz dobra wspólnego” – powiedział metropolita katowicki. Podkreślił jej aktywność w niesieniu pomocy potrzebującym. Wspomniał również, że jej ostatnie spotkanie z mężem miało miejsce w piątek przed tragicznym lotem na Mszy św. w Warszawie.
„Wierzę, że te tragiczne wydarzenia, że ten narodowy pogrzeb, ta narodowa Msza św. odbywająca się w całej Polsce, zbliży nas Polaków do Chrystusa i do siebie nawzajem. Zbliży i pomoże patrzeć we wspólnym kierunku” – mówił abp Zimoń.
Wskazał, że czas żałoby, jaki przeżywamy, to swoiste rekolekcje, zwłaszcza dla odpowiedzialnych za Polskę. „Ale tę odpowiedzialność dzieli każdy obywatel tysiącletniego Państwa” – podkreślił. Wierzę, że z tej śmierci narodzi się nowa solidarność. I wierzę, że to się spełni – powiedział na zakończenie metropolita katowicki. Tłumy uczestników pogrzebu Krystyny Bochenek przyjęły jego słowa oklaskami.
Krystyna Bochenek została pośmiertnie odznaczona Krzyżem Komandorskim z gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Złotym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.
Nad trumną Krystyny Bochenek słowa pożegnania wypowiedzieli marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, wicemarszałek Sejmu Stefan Niesiołowski, premier Donald Tusk, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek oraz w imieniu dziennikarzy Kamil Durczok.
Ciało śp. Krystyny Bochenek zostało złożone w grobie na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza w Katowicach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.