Częstochowa: rozpoczął się festiwal filmów o prawach człowieka „Watch Docs 2010”
21 kwietnia 2010 | 15:50 | ks. mf / maz Ⓒ Ⓟ
Trzydzieści trzy filmy reżyserów m.in. z USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, Polski, Izraela i Palestyny zostanie zaprezentowanych podczas rozpoczętego dziś w Częstochowie VIII Objazdowego Festiwalu Filmowego „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie”. Impreza potrwa do 23 kwietnia.
Objazdowy Festiwal Filmowy „Watch Docs” jest organizowany od 2003 r. we współpracy z organizacjami pozarządowymi, ośrodkami akademickimi, teatrami, kinami i innymi instytucjami kulturalnymi.
– Ideą festiwalu jest pokazanie jak na świecie „mają się” prawa człowieka. Nie zdajemy sobie sprawy, że nawet w naszym kraju zdarzają się sytuacje, kiedy są łamane nasze prawa – podkreślają organizatorzy wydarzenia.
Podczas tegorocznej edycji festiwalu zaprezentowany zostanie m.in. film „211:Anna” Paolo Serbandiniego i Giovanny Massimetti o historii rosyjskich dziennikarzy Anny i Saszy Politkowskich, którzy swoje życie poświęcili pokazaniu prawdziwego oblicza ZSRR i Rosji.
Innym ciekawym obrazem będzie film „Wybieram życie” Andrzeja Titkowa o kobietach umieszczonych w zakładzie karnym w Lublińcu, które dzięki nietypowej terapii poprzez teatr starają się o pokonanie lęku i odzyskanie godności.
„B’tselem; kamery dla Palestyńczyków” to z kolei film przedstawiający dwa przypadki naruszenia praw człowieka przez izraelskich żołnierzy, które świat ujrzał dzięki wideo-aktywizmowi realizowanemu przez izraelską organizację pozarządową B’Tselem.
„Bez słów” to film przypominający o wojnie w Gruzji, a rosyjsko-amerykański obraz „Zaginieni” zawiera relacje świadków o okrucieństwach dokonywanych przez rosyjskich żołnierzy w Czeczenii. Z kolei „Kapelan domu śmierci” Steve`a Jamesa, Petera Gilberta opowiada o Carrollu Piketcie, kapelanie celi śmierci teksańskiego więzienia, który po niesprawiedliwym uśmierceniu jednego ze skazanych zaczyna działać na rzecz zakazu kary śmierci.
Pokaz filmów odbywa się w budynku Wydziału Pedagogicznego Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.
Organizatorami imprezy są Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Społeczny Instytut Filmowy przy współpracy Wydziału Pedagogicznego Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.