Mielec: Msza żałobna za posła Leszka Deptułę i wszystkie ofiary katastrofy lotniczej
19 kwietnia 2010 | 19:47 | eb Ⓒ Ⓟ
Mieszkańcy Mielca, przedstawicie władz, ludowcy modlili się dziś wieczorem w intencji śp. posła PSL Leszka Deptuły i za wszystkie ofiary katastrofy pod Smoleńskiem. W Mszy św. w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy uczestniczyła także rodzina tragicznie zmarłego posła. Eucharystii przewodniczył biskup tarnowski Wiktor Skworc.
W homilii bp Skworc powiedział, że Leszek Deptuła w swojej pracy poselskiej spełnianej w duchu służby, dał się poznać jako człowiek zasad, sumiennie i rzetelnie podchodzący do swych obowiązków. Spośród wielu wystąpień, oświadczeń, które wygłosił w gmachu przy ulicy Wiejskiej, biskup zacytował jego wypowiedź, w której bronił inicjatywy przywrócenia dnia wolnego w święto Objawienia Pańskiego.
Biskup Skworc podziękował posłowi za jego odwagę i pracę, którą służył Polsce, Podkarpaciu i Mielcowi.
Mieszkańcy Mielca cały czas czuwają przy trumnie posła Deptuły w Sali Królewskiej Państwowej Szkoły Muzycznej. Od czwartku ludzie modlą się, składają kwiaty, palą znicze i wpisują do księgi kondolencyjnej. Przy trumnie wartę honorową pełnią m.in. ludowcy, harcerze i członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej, której poseł był członkiem.
We wtorek 20 kwietnia trumna z ciałem śp. Leszka Deptuły o godz. 12.30 zostanie wyprowadzona z Państwowej Szkoły Muzycznej i przewieziona na dolny plac przed kościołem Matki Bożej Nieustającej Pomocy, gdzie będzie wystawiona do godz. 14.45.
Następnie trumna zostanie przeniesiona do kościoła, gdzie o godz. 15.00 rozpocznie się żałobna Msza św. pod przewodnictwem biskupa rzeszowskiego Kazimierza Górnego. W uroczystościach wezmą udział m.in. kompanie honorowe Wojska Polskiego i Państwowej Straży Pożarnej.
Po Mszy św. nastąpi wyprowadzenie trumny z ciałem na cmentarz komunalny w Mielcu, gdzie odbędzie się ostatnia część ceremonii pogrzebowej.
Leszek Deptuła ur. 25 lutego 1953 w Żaganiu. Ukończył Szkołę Podstawową nr 1, następnie I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Konarskiego w Mielcu. W 1978 r. ukończył studia na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Akademii Rolniczej w Lublinie. Od 1978 do 2002 r. pracował w Lecznicy dla Zwierząt w Wadowicach Dolnych. W latach 2002–2006 sprawował funkcję marszałka województwa podkarpackiego. Następnie do 2007 r. zasiadał w sejmiku województwa. Od lat działał w samorządzie zawodowym, jako członek zarządu Małopolskiej, a następnie Podkarpackiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. Zasiadał w Krajowym Sądzie Lekarsko-Weterynaryjnym w Warszawie.
W wyborach parlamentarnych w 2007 r. uzyskał mandat poselski z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Zginął 10 kwietnia w katastrofie prezydenckiego samolotu w Smoleńsku. Został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.