Prymas senior o prezydencie Kaczorowskim: żył dla Boga, ojczyzny i bliźniego
19 kwietnia 2010 | 18:08 | lk Ⓒ Ⓟ
– Prezydent Kaczorowski poświęcił swoje życie służbie Bogu, ojczyźnie i bliźniemu – podkreślił prymas senior kard. Józef Glemp w archikatedrze św. Jana w Warszawie podczas Mszy św. pogrzebowej Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie.
Prymas senior podkreślił w homilii, że życie prezydenta Kaczorowskiego było bardzo długie i „przeniknięte wieloma ideami, trudnościami, zwycięstwami”, ale także „wiarą i czynem”.
Przypomniał, że jako młody człowiek Kaczorowski, tuż po wkroczeniu wojsk sowieckich na wschodnie tereny Rzeczpospolitej został skazany przez NKWD na śmierć, jednak „Pan Bóg wyrwał go z tej śmierci i pozwolił mu żyć długo”. Zginął nie śmiercią naturalną, ale w wyniku tragicznej katastrofy samolotu pod Smoleńskiem – podkreślał Prymas senior.
Zdaniem kard. Glempa, życie Ryszarda Kaczorowskiego było tak bogate, że „można by nim obdzielić trzy pokolenia”: pokolenie żyjące przed II wojną, w czasie okupacji i w okresie PRL oraz generację, która „doznała łaski dźwigania się ku normalności całej naszej ojczyzny”.
Życie prezydenta Kaczorowskiego było pełne doświadczeń, konfrontacji ze złem i zwycięstwa dobra. „Był on człowiekiem o wielkiej religijności. To religijność szczera, prosta, bezpośrednia, oparta na polskich tradycjach, nieustraszona, nieustępliwa, zawsze mająca cel, jakim jest dobry Bóg” – mówił prymas Glemp.
Prymas senior przypomniał także o okolicznościach przywiezienia z emigracji do wolnej już Polski insygniów prezydenckich i przekazania ich przez prezydenta Kaczorowskiego na Zamku Królewskim Lechowi Wałęsie. – To był wielki moment w dziejach ojczyzny, rzutujący na postawę wiary pana prezydenta Kaczorowskiego – podkreślił.
Przypomniał także bliskie ostatniemu prezydentowi na uchodźstwie ideały harcerstwa: przywiązanie do rodziny, zamiłowanie do przyrody, czynną służbę Bogu i bliźniemu. – Pozwoliło mu to przetrwać w trudnych czasach podczas zesłania na Kołymie – powiedział kard. Glemp.
„Ileż trzeba było mieć wiary i zaparcia w sobie, by przetrwać życie w miejscach, do których nie docierało słońce nadziei. To była wielka próba charakterów” – stwierdził Prymas senior.
Zdaniem Prymasa, podstawowym tekstem, który najlepiej ilustrował ideały towarzyszące życiu i patriotycznej postawie Ryszarda Kaczorowskiego są pierwsze słowa polskiego hymnu narodowego: „Jeszcze Polska nie zginęła…”. – Ile w tych słowach jest głębi historii przeżywanej przez naszą ojczyznę od ponad 200 lat. My żyjemy, a więc musi żyć Polska – to jest ta podstawowa prawda – mówił kard. Glemp.
„Chociaż ją wymazywali z Europy, negowali jej istnieje i karcili tych, którzy uważali, że istnieje, to ona musiała istnieć – bo takie było przesłanie hymnu narodowego” – tłumaczył kardynał.
Na emigracji londyńskiej wokół Kaczorowskiego zgromadzili się ludzie wiary, którym cały czas towarzyszyła miłość do ojczyzny. Mieli tam swoje plany i przedsięwzięcia, chcieli budować to, co jest prawdziwe i nie jest zakłamane – podkreślał prymas senior. Natomiast prezydent Kaczorowski w swej działalności zawsze „wspomagał się dojrzałością chrześcijańską”.
W Warszawie, już w wolnej Polsce zaprzyjaźnił się w kapelanem Rodzin Katyńskim, ks. Zdzisławem Peszkowskim, który – jak mówił kard. Glemp – „uosabiał idee Katynia, tej Golgoty Wschodu”.
10 kwietnia poleciał z kwiatem polskiej elity znowu do Katynia i tam oddał życie. – Ta śmierć przywraca go ojczyźnie – dodał kard. Glemp.
Przypominając, że ostatni prezydent RP na uchodźstwie zostanie pochowany w Panteonie Wielkich Polaków Świątyni Opatrzności Bożej, obok swojego przyjaciela ks. Peszkowskiego, prymas senior powiedział, że jest ona „strażnicą naszej prawdziwej wolności, która nie będzie wypaczana przez niewłaściwe prądy i mniemania”.
„Niech przykład tego wielkiego, pięknego życia dla Boga, ojczyzny i bliźniego, jakie przedstawiał druh Ryszard Kaczorowski, późniejszy prezydent i przyjaciel Polski, będzie dla nas zachętą, byśmy umieli żyć prawdami, za które warto ponosić wielkie ofiary” – zakończył prymas senior Glemp.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.