Łódź: koncert żałobny w katedrze
16 kwietnia 2010 | 09:31 | łg Ⓒ Ⓟ
Chór diecezji grodzieńskiej "Cantate Domino" zaśpiewał pieśni paschalne i patriotyczne podczas wieczornego koncertu 15 kwietnia w łódzkiej katedrze. Polacy z Grodzieńszczyzny śpiewali w hołdzie ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem.
"Prezydent Lech Kaczyński był człowiekiem bardzo oddanym sprawie Polaków na Wschodzie. Dzięki niemu mamy Karty Polaka" – mówił ze wzruszeniem dyrygent chóru, Henryk Dawidowicz. Mieszkańcy Grodna wspominają też Macieja Płażyńskiego, szefa "Wspólnoty Polskiej", który bardzo wspierał Polaków zza Buga.
Spotkanie w łódzkiej katedrze poprzedziło nabożeństwo żałobne, które poprowadził ks. Przemysław Góra. Wspólnie z kilkuset osobami zgromadzonymi w świątyni, odmówił Koronkę do Miłosierdzia Bożego w intencji ofiar katastrofy pod Smoleńskiem.
Dla wielu uczestników spotkanie w katedrze było okazją do modlitwy. "Na naszych oczach dzieje się historia. Są to znaki dla nas, dla Polaków, trzeba w tym uczestniczyć" – mówi jedna z kobiet słuchających koncertu. "Przychodzę, żeby uczcić pamięć ofiar, poza tym jestem miłośnikiem muzyki chóralnej" – kwituje mężczyzna w średnim wieku. "Bardzo to, co się stało, przeżywamy. Chcemy uczcić ofiary tej tragedii. Tak naprawdę ja dzisiaj po raz pierwszy wyszłam z domu – cały czas śledzę doniesienia na temat tego, co się stało" – wyznaje nauczycielka, która również śpiewa w chórze.
Po koncercie miłośnicy muzyki chóralnej mogli kupić płytę, którą "Cantate Domino" nagrał dzień wcześniej w kościele św. Józefa w Łodzi. "Ta płyta brzmi świetnie. Aż niewiarygodne, że w tak krótkim czasie udało się wydobyć tak piękne brzmienie" – ocenia jedna z kobiet, która zdobyła nagrania przed koncertem i zaraz po nim zdążyła je we fragmentach odsłuchać.
Kolejne koncerty chór "Cantate Domino" da 16 kwietnia we Wrocławiu (Bazylika Garnizonowa św. Elżbiety, po Mszy świętej o godz. 18.00) i 17 kwietnia w Warszawie (kościół oo. franciszkanów, ul. Zakroczymska 1, godz. 20.00).
Chór powstał w 1999 roku, a jego dyrygentem został Henryk Dawidowicz. Po raz pierwszy chór zaśpiewał podczas Mszy św. w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Grodnie-Wiśniowcu. W grudniu 2007 roku biskup grodzieński Aleksander Kaszkiewicz nadał chórowi nazwę "Cantate Domino" i status oficjalnego chóru diecezji grodzieńskiej. Do tej pory śpiewał wyłącznie na Grodzieńszczyźnie. Do chóru należy 40 chórzystów, którzy wykonują utwory w trzech językach: po polsku, białorusku i łacinie. Występują w nim głównie młodzi ludzie, przede wszystkim studenci.
Diecezja grodzieńska powstała w 1991 roku na mocy bulli Jana Pawła II. Jest częścią przedwojennej archidiecezji wileńskiej, która na skutek agresji sowieckiej na Polskę została podzielona na trzy części. Polacy w większości opuścili wtedy Grodno – większość wypędzili Sowieci, część zamordowali lub wywieźli w głąb Rosji. Polskiej mniejszości nie udało się uratować XIV-wiecznego kościoła Najświętszej Maryi Panny, który w latach 60. XX wieku Sowieci zburzyli. Przetrwał natomiast, m.in. dzięki całonocnym polskim dyżurom, kościół pojezuicki (obecna bazylika katedralna). Dzisiaj Polacy budują w Grodnie trzy świątynie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.