Oświęcim-Dwory: szczątki rodziny Hallerów złożone ponownie w krypcie
15 kwietnia 2010 | 12:25 | rk Ⓒ Ⓟ
W zabytkowej kaplicy-mauzoleum rodziny Hallerów w Dworach, dzielnicy Oświęcimia, odbyła się ceremonia ponownego złożenia do krypty doczesnych szczątków czterech członków niezwykle zasłużonej dla Polski rodziny. Wśród pochowanych tu jest m.in. mjr. Cezary Haller, brat generała broni Wojska Polskiego i legionisty, Józefa Hallera.
Uczestnicy wydarzenia, wśród których była Ewa Haller, najstarsza żyjąca przedstawicielka szlacheckiej rodziny, pod przewodnictwem kapłana zmówili wspólnie "Ojcze nasz" i modlili się o Miłosierdzie Boże dla pochowanych w kaplicy.
Trumny wykonane ponownie na wzór oryginalnych spoczęły w odnowionej krypcie. Na trąbce odegrano „Ciszę”. Harcerze zaciągnęli honorowe warty.
Ewa Haller przyznaje, że rodzinna posiadłość w Dworach wywołuje wiele radosnych, ale i tragicznych wspomnień. „Gdy gen. Józef Haller przyjeżdżał z Błękitną Armią, nosił opaskę na znak żałoby po bracie. Ufał wtedy, że ta krew przelana przez brata przyniesie pożytek świeżo odrodzonej wówczas ojczyźnie” – mówi Ewa Haller.
W kaplicy znajduje się tablica poświęcona Cezaremu Hallerowi de Hallenburg, kapitanowi Wojska Polskiego, od 6 listopada 1918 r. komendantowi powiatowemu na powiat oświęcimski. Wojskowy zginął w 1919 r. pod Kończycami Wielkimi w bitwie o Śląsk Cieszyński przeciwko Czechom.
Oprócz Cezarego Hallera, w kaplicy pochowani są jego syn Antoni, który zmarł w 1971 roku w Kanadzie i został spoczął w krypcie w 1972 roku; Barbara Haller de Hallenburg-Rotmanowa, zmarła w 1805 r.we Włoszech oraz jej mąż Ignacy Rotman, zmarły w 1815.
Kaplica, w której latem obywają się nabożeństwa, przechodzi od kilku miesięcy gruntowną konserwację i remont. Pieniądze na remont remont klasycystycznej budowli, wzniesionej pod koniec XVIII w. wraz z parkiem krajobrazowym i ogrodem, wyłożył oświęcimski magistrat.
Kaplica to okrągły obiekt murowany nakryty półkolistą kopułą. Nieopodal ołtarza znajduje się posąg św. Barbary, patronki jednej z właścicielek – Barbary Rottmanowej. W centralnym miejscu umieszczona jest figura Najświętszej Marii Panny, a w kamiennej posadzce umieszczona jest płyta przykrywająca wejście do krypty. W tym miejscu spoczywają trumny z prochami rodziny Hallerów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.