Santiago de Compostela
13 kwietnia 2010 | 12:58 | Materiał sponsorowany / maz Ⓒ Ⓟ
Santiago de Compostela jest celem pielgrzymek już od średniowiecza. To tu znajdują się szczątki jednego z Apostołów – św. Jakuba.
Santiago de Compostela było ośrodkiem kultu i celem pielgrzymek już od średniowiecza. To tu spoczywają szczątki św. Jakuba. Apostoł zginał śmiercią męczeńską ścięty na polecenie Heroda I Agryppy w Jerozolimie pomiędzy 42 i 44 r. Jego ciało zostało przywiezione łodzią do północnej Hiszpanii i tu pochowane. Z rozkazu królowej Lupy szczątki przeniesiono na miejski cmentarz. Kolejni królowie nad grobem zbudowali świątynię a następnie znany dziś zespół sakralny. Szczątki św. Jakuba, które dały zaczątek budowli budowli zaginęły w 1700 r. po tym jak zostały ukryte przed inwazją angielską. Odnalazły się podczas prac budowlanych prawie 200 lat później.
W ciągu wieków powstało wiele pierwotnie pieszych szlaków pielgrzymkowych prowadzących do katedry w Santiago de Compostela, którymi pątnicy szli całymi miesiącami. Zyskały one miano Drogi św. Jakuba Camino de Santiago, a jej znakiem stała się muszla vieira, symbol św. Jakuba.
„Pielgrzymki po Europie” to seria 12 książek, które przydadzą się nie tylko pielgrzymującym do miejsc świętych Europy, ale także tym, którzy pozostając w domu pragną poznać słynące z cudów ośrodki kultu wiary chrześcijańskiej. Pierwszy przewodnik, dotyczący Fatimy i Góry św. Patryka, ukazał się w lutym. Kolejne tomy z serii zaprezentują Lourdes i Les Saintes Maries De La Mer (Francja), Santiago de Compostela i El Rocio (Hiszpania), Kalwarię Zebrzydowską (Polska) i Kavelaer (Niemcy), Amsterdam (Holandia) i Scherpenheuvel (Belgia) oraz Medjugorje (Bośnia) i Iona (Szkocja). Do każdej części dołączone są płyty DVD z filmami i reportażami na temat opisywanych miejsc.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.